Petr Holub: Tři ekonomické požáry, které musí hasit příští vláda
Deficit, inflace, klima. V těchto třech cizích slovech se skrývá program pro příští vládu.
Čtěte také
Voliči řekli dost jasně, kdo by měl vládu vytvořit, tedy tříčlenná koalice SPOLU a vedle ní další koalice Pirátů a Starostů. Z průzkumů rovněž vyplývá, v čem lidé vidí pro tuto vládu hlavní úkoly. Podle Eurobarometru z letošního července je třeba něco dělat se zadlužením státu a vedle toho zastavit zdražování, které právě nabírá obrátky.
Vylepšit stav životního prostředí a zabránit dopadům klimatické změny je proti tomu agenda, která většinu Čechů nezajímá, ovšem v rámci Evropské unie bude stejně nezbytné napřít všechny síly do ekologických projektů. Česko před pár týdny přislíbilo, že se do nich výměnou za evropské dotace pustí.
Předvolební pohádky
Čtěte také
Nejde popřít, že obě vítězné koalice sepsaly pěkné volební programy, kde se píše o nižších daních, podpoře bydlení, vzdělanosti a nových technologií. Pěkně se čtou, jako pěkné pohádky pro klidné večery v rodinném kruhu. V této chvíli ovšem Česko klidná země není, naopak musí překonat problémy, které se dlouho zametaly pod koberec, a tak se zvětšovaly. Příští vláda musí v první řadě hasit požáry.
Třeba úvahy o tom, jak se sníží daně z přidané hodnoty, případně zavedou daňové prázdniny rodinám s dětmi, se poslouchají opravdu dobře, nemají ale valný smysl, když státní rozpočet dospěl ke schodku 350 miliard korun.
Koalice slibují, že se deficit zlikviduje jenom tím, když spolu s ekonomikou poroste výběr daní a trochu se začne šetřit na běžných výdajích. Z pohledu Národní rozpočtové rady to je ovšem iluze. Není divu, že strany před volbami nemluvily o vyšších daních a o škrtání v dávkách, po volbách se do toho ale budou muset pustit.
Povolební realita
Stejně těžko řešitelný je rébus, jak zastavit „Babišovu drahotu“, o které mluvil lídr koalice SPOLU Petr Fiala. Ani k tomu nemá vláda k dispozici mnoho nástrojů, pokud se nepočítá nepopulární šetření na platech všech státních zaměstnanců a přiškrcení dávek. Jako užitečný lék k zastavení cen bytů se nabízí nový stavební zákon, který je ovšem třeba během několika měsíců přepsat.
O tom, že je třeba změnit chování společnosti k přírodě, Čechy dlouho nikdo nepřesvědčoval a nepomohla ani zkušenost s jihomoravským tornádem. Dalo by se říct, že spalováním uhlí a rozvojem příměstských sídlišť se likvidace přírodního prostředí spíše zrychluje, než aby se zpomalila. Změnit to může jenom obsáhlá reforma, která by vytvořila věrohodný plán na podporu čistých zdrojů energie, ochranu zemědělské půdy a omezení výfukových plynů. Česko se k tomu zavázalo v Bruselu, v programech stran ani odcházející vlády ovšem nic takového není.
Sečteno a podtrženo, tuzemská ekonomika stojí na křižovatce a nová vláda bude muset rychle říct, co s tím. Včera bylo pozdě.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Související
-
Energie zdražují. „Je čas přejít k nejlepšímu možnému dodavateli a zafixovat si cenu,“ radí ekonom
Energie na světových burzách zdražují. A to i o deset procent za den. Rekordní ceny elektřiny a plynu se začínají projevovat i v koncových cenách pro spotřebitele.
-
Petr Holub: Jde zdražování ještě zastavit?
Krize dosud významněji neohrozila evropský blahobyt. Svým nepřímým vlivem však může poslat část společnosti do chudoby. Roste totiž inflace.
-
Zdražování zrychluje. Příští dva roky půjdou ceny rychle nahoru, říká Prouza ze Svazu obchodu
Kromě elektřiny rostou i ceny nových aut a pohonných hmot, za které řidiči zaplatí o pětinu více než loni, dále bydlení a náklady na stavební práce.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.