Petr Holub: Předražené prázdniny? Chorvatská rada k nezaplacení

14. srpen 2023

Chorvati to s cenami opravdu přehnali. Tak zní základní zkušenost z letošních prázdnin. Cenami se myslí ceny služeb, tedy noclehů a jídla. Logicky se vyskytla pochybnost, jestli Češi pláčem nad chorvatskou drahotou neventilují základní frustraci, tedy zkušenost s tuzemskou inflací, která byla v součtu dvou uplynulých let nejhorší po Pobaltí a Maďarsku.

Hledali jsme útočiště v ráji na jadranském pobřeží, jenže inflace tam dorazila s námi a probouzí pocity vzteku či zoufalství.

Čtěte také

Přesto chorvatská zkušenost může mít pozitivní efekt, přináší totiž něco poučného, co se dá využít k pochopení tuzemských poměrů.

Eurostat hlásí, že Chorvati za poslední dva roky zdražili opravdu hodně. U hotelů třetím největším tempem v Evropě, u restaurací zažilo Chorvatsko páté nejrychlejší zdražení, u fast-foodů druhé nejrychlejší. Nutno však připustit, že tuzemské hotely a fast-foody zdražily skoro stejně jako v Chorvatsku a klasické restaurace o poznání rychleji. Zmíněné služby nemusí člověk v domovské zemi využívat, v zahraničí je na ně odkázán. Lze tedy říci, že chorvatská zkušenost připomněla, jaké poměry panují v Česku.

Změna k lepšímu

Výletníci z Česka podezírají chorvatské hospodské a hoteliéry, že chtějí oškubat bezbranné turisty, otázka však zní, z čeho bychom měli podezírat jejich tuzemské protějšky.

Čtěte také

Nasnadě je vysvětlení, že Česko má příliš slabý sektor služeb. V posledním desetiletí rostl nejméně z celé Evropy, a pokud jde o restaurace s ubytováním, jejich reálný obrat je slabší než v časech před krizí.

Problémy se službami se nadále prohlubují, jak svědčí údaje Českého statistického úřadu za druhé čtvrtletí 2024, že celý sektor proti loňsku dále poklesl. Slabost na straně nabídky a převaha poptávky znamená růst cen, to ví každý student ekonomie. Služby tedy v tuzemsku zdražily druhou největší rychlostí v Evropě.

Pokud se Chorvati snaží pomocí vysokých cen vybudovat silný turistický sektor, v Česku jde o něco jiného. Své služby, nejen hotely a restaurace, ale také kadeřnictví nebo taxislužbu dlouhodobě zanedbáváme, a často se dokonce svěřujeme do péče různým řetězcům, které jdou za ziskem s mnohem větší razancí než malé a středně velké podniky.

Petr Holub

Teď jsme nuceni zaplatit, abychom dostali služby na úroveň běžnou ve většině evropských zemí. Pokud už není pozdě a nestali jsem se rukojmími řetězců s centrálami někde v Německu nebo Americe.

Jeden ze slavných filmů s Nicolasem Cagem líčí, jak ho po návratu z vězení zmlátí parta výrostků. Díky tomu se však hrdinovi rozsvítí v hlavě a on pochopí, že se musí změnit k lepšímu. Výrostkům za jejich lekci logicky poděkuje a odchází za lepšími zítřky. Vysoké ceny při chorvatských prázdninách mohou sehrát stejně pozitivní roli.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio