Petr Holub: Nepřehánějte to s technologickým optimismem aneb Modelový případ Česko
Pokud některý věcný problém podléhá politizaci, pak roste riziko, že se člověk už nikdy nedozví, jak to vlastně bylo. Jak známo, premiér Petr Fiala dospěl k názoru, že stavební řízení v digitální podobě nefunguje ani tři měsíce po svém spuštění, a odvolal odpovědného ministra Ivana Bartoše z Pirátské strany. Bartoš a ostatní Piráti v tom vidí podraz.
Digitalizace se povedla, systém se právě rozbíhá a premiéra prý vedly k zásahu proti ministrovi nečestné důvody. Spor eskaloval odchodem Pirátů z vlády.
Čtěte také
Prostý člověk se v tom těžko vyzná. Aby rozhodl spor o to, jestli nějaký počítačový systém funguje nebo nefunguje, potřebuje se k tomu zeptat znalců. Zdá se, že každý z programátorů bojuje na jedné straně sporu, a tak se na jejich stanoviska spolehnout nedá.
Naštěstí je dosud k dispozici pár jednoduchých faktů. V první řadě je třeba připomenout, že reforma stavebního řízení nebyla na svém počátku před pěti lety myšlena jako digitalizace, ale jako příprava nového stavebního zákona.
Čtěte také
Sněmovna ho schválila už koncem funkčního období Babišovy vlády, po nástupu Fialy byl zákon ještě novelizován a začít fungovat měl od prvního července.
Všichni autoři zákona slibovali, že se proces schvalování významně urychlí. Především bude staviteli stačit jedna žádost na stavebním úřadě a potřebná razítka si už sežene úředník. Staviteli se pouze doporučovalo, že proces urychlí, pokud si předem ještě jedno razítko sežene, tedy požádá o Jednotné environmentální stanovisko.
Nadměrný optimismus
V každém případě byly stanoveny závazné termíny, a pokud je státní správa nesplní, může si to stavebník vyložit jako souhlas.
Čtěte také
Tento zákon skutečně od prvního července platí – to už ale nikoho v mediálním prostoru nezajímá. Ministr Bartoš totiž k jedné reformě přidal druhou, zmíněnou digitalizaci, které měla rovněž naskočit prvního července.
Navíc to byl ostrý start, protože úředníkům nenechal pro případ, že všechno nebude fungovat hned od spuštění, žádnou možnost, aby žádosti vyřizovali podle starého režimu.
V důsledku se výhody slibované novým stavebním zákonem nemohly projevit, systém se dokonce zablokoval a není jasné, kdy zase naskočí.
Nemá smysl si stěžovat ani určovat viníka. Stavebníci i vláda se jenom stali obětí nadměrného technologického optimismu. Pokud jde o výhody digitalizace, tak jistě pomáhá, když nemusím chodit se všemi papíry na úřad nebo na poštu, případně do kopírovacího centra.
Nemělo by se očekávat, že převedením dokumentů do digitální podoby nastane nová kvalita úředního řízení, které bude fungovat tak nějak samo jako v počítačové hře.
Pokud veřejnosti zůstane z reformy stavebního řízení tato zkušenost, pak jsme úplně zbytečně nereformovali.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.