Petr Holub: Nejhorší rozpočet v dějinách. Proč to říkáte?
Debata nad rozpočtem pro příští rok se změnila na nefalšované drama, když ji naplňovala neobvykle silná slova a mimořádně temné vize blízké budoucnosti.
Dosud nikdy nebyla při sestavování rozpočtu tak bezostyšně překročena pravidla slušnosti, zněla nejčastější kritika.
Čtěte také
Obvykle s dovětkem, že rozpočtová dokumentace neodpovídá platným zákonům, případně že je příliš optimistická. Předpokládá totiž ekonomický růst 2,5 procenta, růst však bude nižší a spolu s ním i rozpočtové příjmy.
Za pozornost stojí, že nikdo neprotestuje proti věcnému obsahu rozpočtu, i když například nárůst výdajů na sociální dávky i platy státních zaměstnanců by za kritickou analýzu rozhodně stál.
Místo toho se debata soustředila na technokratický rozměr rozpočtu. Pozoruhodný je i fakt, že se pranýřují nedostatky, které například při sestavování rozpočtu na letošní rok prošly bez velkého zájmu.
Jen nepořádek?
Na emisních povolenkách se podle Národní rozpočtové rady letos vybralo o 24 miliard méně, než plánoval rozpočet. Za podporu obnovitelných zdrojů vyplatil stát deset miliard navíc. Nesoulad se ale podařilo napravit zvýšením příjmů či úsporami v jiných položkách.
V příštím roce se má podle rozpočtové rady na povolenkách vybrat o deset miliard méně a na obnovitelné zdroje bude třeba navíc 17 miliard.
Čtěte také
Jde tedy o nepořádek, ale stabilitu veřejných financí to příliš neohrožuje. O větším nepořádku by mohla vyprávět exministryně financí Alena Schillerová (ANO), která nechala schválit rozpočet na rok 2021 se schodkem 320 miliard, i když parlament předtím schválil zákon o snižování daní. Deficit byl skutečně o 100 miliard vyšší, než ministryně naplánovala.
Pokud jde o příliš optimistickou předpověď hospodářského růstu, tak sotva někdo překoná známy „surrealistický“ rozpočet ministra Miroslava Kalouska (tehdy TOP 09) na rok 2009, který byl sestaven s předpovědí pětiprocentního hospodářského růstu, i když už byly k dispozici prognózy, že ekonomika naopak půjde dolů. Schodek tehdy překonal očekávání o 150 miliard.
V krizi jsou i další ekonomiky Unie
Dramatická kritika okrajových problémů jako kdyby skrývala předpoklady, které dotyčný zatím nechce vyslovit. Evropské ekonomiky zažívají těžké období a státní rozpočet se stává jednou z mála zbraní, jak je probudit k růstu.
Ovšem veřejné finance nejsou po období krizí v pořádku, a tak rozpočty buď nedokážou pomoci, anebo jejich dluhy ještě k prohloubení krizí přispívají.
Kvůli rozpočtům padají vlády, třeba v Německu nebo ve Francii. A teď existují indicie, že také český rozpočet není v pořádku, a že tedy ekonomickému oživení nepomůže.
Současné stížnosti na rozpočet mohou být projevem nervozity nad stavem ekonomiky, případně předzvěstí daleko ostřejší kritiky vůči státnímu rozpočtu v nejbližší době.
Nechme se překvapit.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.