Petr Holub: Nebezpečná hra s dávkami

26. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Nejde o nic jiného než o obyčejnou počítačovou síť. Ovšem tato síť platí za nejdůležitější v zemi.

Rozděluje totiž sociální podporu důchodcům, nemocným, rodinám s dětmi, nezaměstnaným a dlouhodobě zdravotně postiženým. Policejní zátah na ministerstvu práce a sociálních věcí v záležitosti sítě se tedy dá považovat za něco přirozeného, a také není první akcí toho druhu.

Čtěte také

Občany, kteří jsou aktuálními nebo potenciálními příjemci sociální dávek, ale přirozeně zneklidňuje, když se hovoří o tom, že systém má potíže a že se vlastně neví, jakým způsobem se budou dávky vyplácet v příštím roce. Policisté tentokrát úniky ze spisu nepřipustili, koaliční partneři ANO a ČSSD rozjeli politickou bitvu o to, kdo nese za selhání ve věci počítačového systému odpovědnost a vinu.

Na celém případu, který začal zátahem na ministerstvu a byl už pár dnů předtím ohlašován politickými i odbornými polemikami, nejvíc zneklidňuje právě fakt, že nikdo neví, anebo nechce vysvětlit, o co vlastně jde. 

Software pro dávkový systém zajišťuje ministerstvu od 90. let minulého století společnost OK Systém, přitom za celou dobu neproběhla veřejná soutěž, která by prověřila, jestli je tento systém dostatečně efektivní a jestli není příliš drahý. Proběhla řada soutěží, které měly nastavit pro provoz systému nové podmínky, ovšem posléze byly zrušeny, případně se nedokončily.

Úkol není možné odkládat

Jistá je okolnost, že stát platí za systém příliš mnoho peněz, konstatoval to například Nejvyšší kontrolní úřad. Jednou větou by se dalo říci, že stát svůj systém outsourcoval, nemá nad ním kontrolu a naopak se dostal do pozice zvané vendor lock-in s tím, že je plně závislý na stávajícím dodavateli.

Čtěte také

V nejbližší době se má tedy rozjet nové výběrové řízení na jednotlivé části systému a policejní zásah je svědectvím o tom, že už samotná příprava na soutěž má vážné chyby. S chladnou hlavou lze předpokládat, že policejní akce přípravu zkomplikuje a zakázka se nestihne vysoutěžit do konce roku. Tím spíše, že se do případu zapletla politika. Přesto ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tvrdí, že zakázka proběhne.

Výplata dávek letos ani v příštím roce tedy není ohrožena a občané mohou být klidní. Přesto je na místě vyzvat ke klidu politiky a dotčené státní úřady. Počítačový systém, a tedy ani model administrace sociální podpory nejsou v pořádku. Dát je do pořádku patří k nejsložitějším úkolům, před kterými stojí státní správa, a tento úkol není možné odkládat.

Petr Holub, týdeník Echo

Vládní koalice by měla namísto hádek označit za svou prioritu, že nejdůležitější systém státní správy dá do pořádku a dohodne se na všemi respektovaném postupu. Když už vypukl další skandál, pak je namístě veřejnost podrobně informovat, jak řešení problému probíhá. Na druhé straně, nikoho ani v nejmenším nezajímá, jak se někdo rozčílil a jiný z toho má nervy, a že někdo další třeba uvažuje o odchodu z koalice.

Autor je komentátor serveru Echo24

autor: Petr Holub
Spustit audio