Petr Holub: Atentát, který varoval ekonomy
Než přijde nějaká převratná událost, tak na sebe obvykle předem upozorní, a kdo si předem vyslaných signálů nevšímá, ten si později může stěžovat jen sám na sebe, že se včas nepřipravil. Převratnou událostí se zřejmě stane listopadová volba amerického prezidenta, tedy v případě, že se vítězem stane volební favorit a exprezident Donald Trump.
Co konkrétně bude na této události převratného a na co se tedy připravit, víme přinejmenším od počátku tohoto týdne, kdy se svět dozvěděl o atentátu právě na Trumpa.
Samotnému kandidátovi střelec způsobil naštěstí jen lehké zranění, neobvykle významné však byly reakce na atentát, zvláště v ekonomickém sektoru.
Čtěte také
Ekonomická veřejnost obvykle reaguje na politiku prvoplánově. Experti si tedy ve velké většině vyhodnotili, že neúspěšný atentát šance Trumpa na vítězství ještě zvýšil.
Co bylo ještě zajímavější, začali se chovat přesně tak, jako kdyby už vyhrál.
Od zahájení obchodování na newyorské burze poskočily ceny akcií nahoru a také dolar posílil proti euru i mexickému pesu. Zámořští byznysmeni tedy nevidí v případném nástupu Trumpa katastrofu, naopak se těší, co přinese jeho ohlášená hospodářská politika.
Trump slíbil nižší daně a ještě hodlá chránit produkci amerických továren vysokými cly. Je pravda, že vysoká cla zabrání dovozu zahraničního zboží. Obecně se čeká, že Trump Ameriku zadluží ještě víc než dosud, a to může vést k vyšší inflaci. Té se však v této době už nikdo příliš nebojí.
Reakce Evropy
Přímo zrcadlově ovšem reagovali obchodníci a ekonomové v Evropě. Akcie se na evropských burzách propadly a euro oslabilo, protože si každý ještě pamatuje, jak tvrdá byla americká obchodní politika v minulém Trumpově období před rokem 2020 a jak negativně mohou americká cla ovlivnit evropský export.
Čtěte také
Právě teď nejde o maličkost. Nedávno se přerušily a ještě nestihly obnovit obchodní řetězce s Čínou a brzy hrozí podobná komplikace také s Amerikou.
Připomeňme, že jde o dva největší odběratele evropského, zvláště německého zboží. Evropský blahobyt stojí na tom, že starý kontinent stále inkasuje velké množství peněz z jiných částí světa za své výrobky.
Pokud ostatní kontinenty přestanou evropské zboží odebírat, nebudou peníze na veřejné investice, sociální sektor ani na zdravotnictví, začnou se zvyšovat majetkové rozdíly – jinými slovy, nedostaví se ekonomický růst, na který už tak dlouho čekáme, ale současnou stagnaci vystřídá propad.
Evropa, svobodný svět
Aby toho nebylo málo, dva dny po atentátu v Butleru oznámil Trump jméno svého případného viceprezidenta Jamese Davida Vance. Podle znalců významně oslabí americkou vojenskou přítomnost v Evropě včetně podpory Ukrajině.
To zase znamená, že evropské státy budou muset namísto rozvoje ekonomiky investovat do obrany.
Řečeno trochu dramaticky, Evropa se stává v jistém smyslu výspou svobodného světa mezi velmocemi, které stále častěji preferují autoritářskou, dirigistickou a někdy také agresivní politiku.
Už jenom na Evropu lze spolehnout, že také v příštích letech bude zároveň dodržovat pravidla otevřené demokraticko-liberální politiky a svobodného obchodu, tedy principů, na kterých vyrostla současná západní civilizace.
Musela by si ovšem včas uvědomit, co se od ní žádá, a také to, že si po ochlazení vztahů s Amerikou musí pomoci sama, i když to bude na úkor dosavadní prosperity.
Samozřejmě je pořád možné, že Donald Trump volby nevyhraje. Kdo však nepočítá s tím, že se to stát může, a zároveň si nechce připustit, co by to přineslo, ten se prostě v listopadu bude divit.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Související
-
Únik smrti si Trump vykládá jako zásah vyšší moci. Může si teď dovolit smířlivost, míní politolog
Bývalý americký prezident Donald Trump šťastnou náhodou přežil pokus o atentát. Může očekávat růst voličských preferencí, jak se domnívají mnozí komentátoři?
-
Politoložka: „Ukradli mi volby, a ještě mě chtěli zabít.“ Trump vyostří svoji mobilizační kampaň
Exprezident Donald Trump přežil na předvolebním mítinku v Pensylvánii pokus o atentát. Jak událost změní listopadové prezidentské volby? A jak zastavit spirálu násilí?
-
Trump i Biden se zachovali takticky správně. Exprezident teď sklidí vlnu solidarity, tvrdí politolog
„Teď je Donald Trump symbolicky bojovník, tak, jak ho jeho voliči mají rádi,“ říká na Plusu amerikanista Jakub Lepš z vysoké školy University of New York in Prague.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.