Petr Hartman: Zemanovy ústavní hříchy soud nerozhřeší

2. květen 2019

Porušuje prezident Miloš Zeman hrubě ústavu tím, že si ji vykládá tak, jak sám uzná za vhodné? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď.

Právníci naklonění Hradu tvrdí, že se hlava státu pohybuje v ústavou daných mantinelech. Podle prezidentových odpůrců je naopak překračuje.

Lukáš Jelínek: Po Zemanovi potopa?

Prezident Miloš Zeman

Těžko počínání prezidenta Zemana v posledních měsících popsat jinak, než že se chová jako utržený ze řetězu. Opakovaně zkouší, co politický a právní systém unese.

Senátor Václav Láska mu takovýchto přešlapů napočítal hned čtyřiadvacet. Patří k nim například jmenování Rusnokovy vlády, jejíž složení vůbec nebralo ohled na rozložení sil ve sněmovně a na názor stran v ní zastoupených. Prezident si najmenoval de facto svůj kabinet a potom zkusil, zda mu ho poslanci posvětí. Podle očekávání takováto vláda důvěru nezískala.

Dalším Zemanovým hříchem podle Václava Lásky je pohrávání si s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Ten počítal s tím, že podá-li demisi, bude to znamenat konec celé jeho vlády. V kontextu ústavy je to považováno za samozřejmé. Miloš Zeman si to nemyslí. Alespoň to dával svými výroky najevo.

Různých sporných situací, kdy Miloš Zeman vybočil z ústavních zvyklostí, by šlo uvést ještě hodně. Týkaly by se i zahraniční politiky, nebo bezpečnostní situace této země. O tom, zda na některé z nich lze pohlížet jako na hrubé porušení ústavy, může autoritativně rozhodnout pouze Ústavní soud.

Neexistuje síla, která by mu zabránila

Petr Hartman: Politické hříchy Miloše Zemana neskončí u Ústavního soudu

Miloš Zeman

Můžete se mnou nesouhlasit, můžete mně kritizovat, to je však zhruba všechno, co můžete dělat.

Musí k tomu dostat nějaký podnět. Nemůže ho podat senátor Láska, ani někdo z řad právníků, či Zemanových odpůrců. V této oblasti je jakékoli ohýbání ústavy dopředu vyloučeno. Její text zní jasně a jednoznačně. K Ústavnímu soudu by musela dorazit ústavní žaloba. Tu by musela předtím schválit třípětinová většina přítomných senátorů a třípětinová většina ze všech poslanců.

V tuto chvíli je dokument připravený. Jeho posunutí k Ústavnímu soudu brání zdánlivá maličkost. Získat pro něj v parlamentu dostatek hlasů. Jistých je zatím šest z řad senátorů. Právě tolik členů má klub s názvem Senátor 21. Patří do něj i Václav Láska, který Zemanovy prohřešky zmapoval a ve spolupráci s kolegy z klubu i sepsal. U toho patrně zůstane.

Petr Hartman

Není pravděpodobné, že by se v dolní parlamentní komoře našlo 120 poslanců, kteří by byli ochotni žalobu na prezidenta podpořit. Rovněž nelze očekávat, že si Miloš Zeman přestane vykládat ústavu tak, jak sám uzná za vhodné. Ví totiž, že reálně neexistuje síla, která by mu v tom mohla zabránit. Připomínání jeho ústavních hříchů a jejich sepsání ho od toho nemůže odradit.

autor: Petr Hartman
Spustit audio