Petr Hartman: S Okamurovou SPD do koalice nikdy, nebo někdy ano?

Tomio Okamura
Tomio Okamura

Občanští demokraté nebudou v koalicích, jejichž součástí by byla KSČM nebo SPD. Tvrdil to předseda ODS Petr Fiala.

V době, kdy tato slova pronášel, byl patrně přesvědčen o tom, že tomu tak bude. Pár hodin po zmiňovaném výroku byl vyveden z omylu. Na Kladně byla velmi rychle zformována vláda nad městem a nechybí v ní ani představitelé SPD.

Lukáš Jelínek: Okamura si vybral radikálně opoziční cestu

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na celostátní volební konferenci hnutí

Menšinová vláda ANO a ČSSD se opírá o KSČM a dává s ní v Poslanecké sněmovně většinu. Komunisté neslíbili hlasovat pro všechno – drží se sedmi pro ně důležitých témat.

Prý to jinak nešlo. Zdá se, že se vedení ODS smířilo s bleskovou snahou vyšachovat z vedení města dosluhujícího starostu i za cenu spolupráce s Okamurovci. Názorně to dokazuje reálný dopad slov stranického předsedy na chování stranických kolegů na komunální úrovni.

Tam se uzavírají koalice podle místní situace, podle vzájemných vztahů obecních politiků a podobně. Pokud se s tím stranické vedení nesmíří, přijde buďto o zastupitele, kteří za ni úspěšně kandidovali, nebo rovnou o celou organizaci. To v případě, že ji rozpustí.

Proto po komunálních volbách nelze vyloučit, že se v některých obcích a městech zformují koalice, které by na celostátní úrovni byly těžko představitelné. Netýká se to pouze případné spolupráce občanských demokratů se stranami typu KSČM nebo SPD.

Na komunální úrovni nevraživost nevadí

V podobném duchu lze vnímat i další rozpor mezi slovy předsedy ODS a realitou komunální politiky. Jde o výrok, že v příštích sněmovních volbách budou stát proti sobě silně levicové hnutí ANO a pravicová ODS.

Poprask v Kladně. Kvůli koalici s SPD ukončí Hašek členství v TOP 09, pirát Václavovič se vzdal mandátu

Kladenská radnice

Dramatická povolební vyjednávání zažívají v Kladně. Nová koalice ODS, ANO2011, Kladeňáci a SPD, která chce svrhnout vládu současného primátora Milana Volfa a jeho sdružení Volba pro Kladno, čelí kritice právě kvůli spojení se členy sdružení Tomia Okamury. Ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu má koalice 18 hlasů, 13 hlasů získala Volba pro Kladno a 2 hlasy komunisté. 

Lze si dobře představit, že v tomto duchu se může nést za necelé tři roky předvolební kampaň. Její pojetí však bude moci narušovat spolupráce obou uskupení ve velkých městech. Pochopitelně pokud do té doby vydrží.

V řadě z nich se totiž formuje, nebo už je dohodnuta, místní vláda, ve které figurují zastupitelé z hnutí ANO i ODS. I když často jde o širší koalice. Přece jenom spravovat daná města lze méně ideologicky vyhroceně, než působit v celostátní politice. Proto jsou ochotni hledat společnou řeč s hnutím ANO nejenom občanští demokraté.

Objevují se dokonce informace, že sice ojediněle, ale přece jenom může spolupracovat ANO i s TOP 09. Byť si ve sněmovně Andrej Babiš a Miroslav Kalousek nemohou přijít na jméno, na komunální úrovni jejich nevraživost někde nevadí.

Petr Hartman

Zkrátka fungování politických stran v obcích a městech se řídí trochu jinými principy než na celostátní úrovni. V případně Kladna a spolupráce s SPD se o tom mohli názorně přesvědčit předsedové ODS, TOP 09, KDU-ČSL, nebo STAN. Jejich stranami navržení kandidáti totiž byli zvoleni kladenskými zastupiteli, kteří byli ochotni se na zmiňované spolupráci dohodnout.