Petr Hartman: Rittiga zadržela policie kvůli jízdenkám

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policie obvinila a zadržela vlivného lobbistu Ivo Rittiga /na snímku ze září 2013/

Získáte zakázku na výrobu jízdenek pro pražský dopravní podnik. Musíte ale splnit jednu podmínku. Část peněz z každé z nich pošlete na účet na Panenských ostrovech. Toto mělo být zásadní kritérium, byť pochopitelně nikde nebylo veřejně prezentované, které ovlivňovalo určení vítěze veřejné soutěž týkající se jízdenek.

Nadační fond proti korupci na tomto případu chtěl názorně ukázat, jakým způsobem mohou být vyváděny veřejné finance. Prostřednictvím řetězce firem měly končit v rukou lidí, kteří bývají označováni jako političtí podnikatelé, chcete-li kmotři. Ti měli tímto způsobem zhodnocovat svoji zákulisní moc. Projevovala se tím, že přes politiky či státní úředníky dokázali ovlivňovat přidělování státních zakázek. Systém byl poměrně propracovaný a pro jeho tvůrce byl relativně bezpečný. Alespoň o tom vypovídá skutečnost, že se o něm léta veřejně hovořilo, přesto ho policisté nedokázali narušit.

Lze to vysvětlit buďto tím, že vyšetřovatelé nedokázali shromáždit pádné důkazy vedoucí k obvinění jeho aktérů z nějakého trestného činu. Případně, že zmiňované vazby zasahovaly i do sfér policie a státního zastupitelství a komplikovaly jakoukoli snahu o dotažení vyšetřování k nějakému konkrétnímu závěru. Stíhání bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka naznačuje, že vazby těchto lidí na pražskou podnikatelskou šedou zónu, chcete-li na takzvané kmotry, nemusely být pouhou spekulací.

Další možnou variantou může být skutečnost, že žádný systém neexistuje. Zatčení a obvinění Ivo Rittiga poslední variantu na první pohled vylučuje. Problém je v tom, že pozornost policie věnovaná Rittigovi nedává jistotu, že nakonec bude obžalován a odsouzen. Rittig jakékoli souvislosti s jízdenkami pro dopravní podnik podle očekávání odmítá. Lze počítat s tím, že se bude opírat o kvalitní obhajobu a státní zástupce bude mít těžkou pozici. Stačí připomenout dění kolem Romana Janouška a vyšetřování jeho automobilové nehody. Celý případ se neuvěřitelně vleče a s odstupem doby roste šance na mírnější Janouškovo potrestání.

Přitom právě Janoušek byl často zmiňován spolu s Rittigem v souvislosti s korupčně-klientelistickým systémem kolem financování nejrůznějších projektů hlavního města. Ostatně podezřelé aktivity tohoto typu měly stát na počátku policejní akce, která šokovala v červnu loňského roku veřejnost, vedla k pádu Nečasovy vlády a později se zúžila především na tzv. politické trafiky a na zneužití vojenského zpravodajství.

Už tehdy se zdálo, že vyšetřovatelé spolu se státními zástupci demontují klientelisticko-korupční systém. Později se optimistické očekávání změnilo ve frustraci, že šlo o nepříliš zdařilý pokus tímto systémem alespoň drobně zatřást. Nyní může nastat fáze postupného návratu k optimismu, že nepůjde o mírný otřes, ale skutečně o začátek jeho konce. Skeptici mohou namítnout, že může jít spíše o pokus, jak odvrátit pozornost od obvinění Petra Nečase a o snahu zmírnit kritiku, že státní zástupci vaří z vody a chtějí ovlivňovat politiku.