Petr Hartman: Pokus o přeměnu politika Kubery ve státníka

14. listopad 2018

Šestačtyřicet senátorů nabídlo Jaroslavu Kuberovi šanci přeměnit se z politika ve státníka. V nové roli předsedy horní komory parlamentu se jím dlouholetý úspěšný politik ODS hodlá stát.

Nic jiného mu vlastně ani nezbývá. Jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů této země bude muset odložit stranický dres. Nebude už totiž reprezentovat pouze občanské demokraty, ale celou horní parlamentní komoru.

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu

Jaroslav Kubera

Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby dnes porazil Václava Hampla, kandidujícího za KDU-ČSL.

Kubera se netají tím, že se hodlá výrazněji vymezovat vůči Poslanecké sněmovně jako celku. Senát podle něj nemůže být chudším otloukánkem. Přesto jím navzdory avizované snaze nově zvoleného předsedy zůstane. Jeho pravomoci se reálně neposílí.

Kubera by měl prosazovat podobně sebevědomý postoj vůči prezidentovi republiky. Vztahy hlavy státu s dnes už bývalým šéfem horní parlamentní komory byly napjaté. Projevovalo se to v různých naschválech, kterým Milan Štěch čelil. Takže svým způsobem rovněž připomínal otloukánka.

Jaroslav Kubera má šanci na lepší spolupráci s Milošem Zemanem. Pochopitelně to lze vnímat různým způsobem. Například jako návrat ke standardní komunikaci mezi Hradem a Senátem. Případně jako oslabení opoziční role horní parlamentní komory vůči prezidentovi.

Drtivá porážka Václava Hampla

Očekávání přehnané vstřícnosti Jaroslava Kubery k Miloši Zemanovi poněkud narušuje skutečnost, že by se předseda Senátu měl řídit různými usneseními, které tato komora přijme.

Petr Honzejk: Jaroslav Kubera for president? A proč ne!

Petr Honzejk

Uprostřed léta se zjevil další relevantní prezidentský kandidát. Senátor ODS Jaroslav Kubera sebral potřebné podpisy zákonodárců, takže je velmi pravděpodobné, že do souboje půjde. A řekněme rovnou, že je to dobře.

Její šéf by měl tudíž na veřejnosti i při politických jednáních respektovat většinový postoj a neprosazovat své soukromé názory.

Teorie se však může od praxe lišit. Názorným příkladem může být velmi kontroverzní stanovisko nejvyšších ústavních činitelů vůči Číně. K němu připojil podpis tehdejší předseda Senátu Milan Štěch bez konzultace s celou horní parlamentní komorou. Tento krok mu někteří kolegové nemohli dlouho zapomenout.

Bude zajímavé sledovat, jak se podaří proměna poněkud prostořekého politika Kubery ve státníka. Ten by měl vážit slova a důstojně reprezentovat horní parlamentní komoru.

Petr Hartman

Většina senátorů je přesvědčena o tom, že to dokáže lépe než bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Jeho poměrně drtivá porážka ve druhém kole může být překvapením.

Před volbou vedení nebyla sice učiněna žádná oficiální dohoda, přesto se očekávalo, že Hampl bude mít silnější podporu. Nakonec neměl. Přednost dostal dosluhující místopředseda Senátu, který v horní parlamentní komoře pobývá už 18 let.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.