Petr Hartman: Pokus o přeměnu politika Kubery ve státníka
Šestačtyřicet senátorů nabídlo Jaroslavu Kuberovi šanci přeměnit se z politika ve státníka. V nové roli předsedy horní komory parlamentu se jím dlouholetý úspěšný politik ODS hodlá stát.
Nic jiného mu vlastně ani nezbývá. Jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů této země bude muset odložit stranický dres. Nebude už totiž reprezentovat pouze občanské demokraty, ale celou horní parlamentní komoru.
Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu
Novým předsedou Senátu se stal Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby dnes porazil Václava Hampla, kandidujícího za KDU-ČSL.
Kubera se netají tím, že se hodlá výrazněji vymezovat vůči Poslanecké sněmovně jako celku. Senát podle něj nemůže být chudším otloukánkem. Přesto jím navzdory avizované snaze nově zvoleného předsedy zůstane. Jeho pravomoci se reálně neposílí.
Kubera by měl prosazovat podobně sebevědomý postoj vůči prezidentovi republiky. Vztahy hlavy státu s dnes už bývalým šéfem horní parlamentní komory byly napjaté. Projevovalo se to v různých naschválech, kterým Milan Štěch čelil. Takže svým způsobem rovněž připomínal otloukánka.
Jaroslav Kubera má šanci na lepší spolupráci s Milošem Zemanem. Pochopitelně to lze vnímat různým způsobem. Například jako návrat ke standardní komunikaci mezi Hradem a Senátem. Případně jako oslabení opoziční role horní parlamentní komory vůči prezidentovi.
Drtivá porážka Václava Hampla
Očekávání přehnané vstřícnosti Jaroslava Kubery k Miloši Zemanovi poněkud narušuje skutečnost, že by se předseda Senátu měl řídit různými usneseními, které tato komora přijme.
Petr Honzejk: Jaroslav Kubera for president? A proč ne!
Uprostřed léta se zjevil další relevantní prezidentský kandidát. Senátor ODS Jaroslav Kubera sebral potřebné podpisy zákonodárců, takže je velmi pravděpodobné, že do souboje půjde. A řekněme rovnou, že je to dobře.
Její šéf by měl tudíž na veřejnosti i při politických jednáních respektovat většinový postoj a neprosazovat své soukromé názory.
Teorie se však může od praxe lišit. Názorným příkladem může být velmi kontroverzní stanovisko nejvyšších ústavních činitelů vůči Číně. K němu připojil podpis tehdejší předseda Senátu Milan Štěch bez konzultace s celou horní parlamentní komorou. Tento krok mu někteří kolegové nemohli dlouho zapomenout.
Bude zajímavé sledovat, jak se podaří proměna poněkud prostořekého politika Kubery ve státníka. Ten by měl vážit slova a důstojně reprezentovat horní parlamentní komoru.
Většina senátorů je přesvědčena o tom, že to dokáže lépe než bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Jeho poměrně drtivá porážka ve druhém kole může být překvapením.
Před volbou vedení nebyla sice učiněna žádná oficiální dohoda, přesto se očekávalo, že Hampl bude mít silnější podporu. Nakonec neměl. Přednost dostal dosluhující místopředseda Senátu, který v horní parlamentní komoře pobývá už 18 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.