Petr Hartman: Petr Pavel uspěl v souboji o Hrad s rekordním ziskem

28. leden 2023

Rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. Také tímto způsobem se dá vnímat výsledek prezidentských voleb. Jejich vítěz překročil hranici tří milionů o téměř tři sta šedesát tisíc získaných hlasů. To se Miloši Zemanovi ani v jedné z přímých voleb nepodařilo.

Petru Pavlovi k tomu pomohla vysoká volební účast a také osoba protikandidáta. Už měsíce před konáním voleb bylo zřejmé, že šance Andreje Babiše ve druhém kole jsou velmi malé, bez ohledu na soupeře. Jde totiž o politika, kterého většina společnosti buďto nesnáší, nebo naopak miluje. Což pro hledání nadpoloviční podpory v prezidentských volbách je spíše handicap.

Čtěte také

Byť v kampani zkoušel všechno možné, nic na tom nezměnil. Petr Pavel ho drtivě porazil. Neznamená to, že by pro všechny podporovatele byl volbou číslo jedna. To by v prvním kole zaznamenal jiný výsledek. Naopak více než milion hlasů získali jiní kandidáti. Konkrétně ti, kteří mířili na podobný typ voličů jako Petr Pavel.

Bezprostředně po prvním kole se však obrátili na své příznivce a vyzvali je k volbě Petra Pavla. Nezůstalo pouze u slov, ale u konkrétních činů v kampani. Výsledkem je, že se drtivá většina těchto voličů nakonec přiklonila k Petru Pavlovi. Bez jejich hlasů by byl jeho úspěch ohrožen.

Čtěte také

Andrej Babiš se sice pokusil o mobilizaci dalších voličů, ale byl úspěšný jen částečně. Konkrétně u zhruba půl milionu lidí, které přidal k těm z prvního kola. Takže drama se nekonalo. Potvrdilo to i postupné sčítání hlasů.

Předpokládalo se, že na začátku povede Andrej Babiš. Nejdříve se totiž sčítají menší obce a tam mohl mít podporu vyšší než Petr Pavel. Nestalo se tak. Naopak od začátku vedl Petr Pavel a rozdíl mezi oběma kandidáty se zvětšoval.

Čtěte také

O tom, že se novým prezidentem tentokrát nestane bývalý premiér, tak bylo de facto rozhodnuto dříve, než se začaly sčítat hlasy. Alespoň štáby obou kandidátů s tím mohly být srozuměny.

Názorně o tom vypovídá největší překvapení prezidentských voleb. Konkrétně osobní přítomnost slovenské prezidentky Zuzany Čaputové ve štábu Petra Pavla. Jen těžko by vážila cestu z Bratislavy k tomu, aby mu pogratulovala k prohře.

Úkol pro oba – zklidnit atmosféru ve společnosti

Velmi vyostřená volební kampaň přispěla k vysoké volební účasti a také k růstu napětí ve společnosti. Na nově zvoleném prezidentovi a také na poraženém sokovi bude záležet, jak moc a na jak dlouho vášně vychladnou. Bezprostředně po volbách se zdá, že k tomu chtějí přispět.

Čtěte také

Zda se jim to podaří, bude také záležet na tom, jak Petr Pavel naloží s velmi silným mandátem, který získal. Nakolik ho využije k tomu, aby konkrétními činy přesvědčil maximum občanů České republiky o tom, že bude také jejich prezidentem, byť ho nevolili.

Andrej Babiš může pomoci zklidnit situaci tím, že trochu sundá nohu z plynu a ubere ve své kampani. Ta bude totiž velmi pravděpodobně pokračovat i po volbách prezidentských směrem k těm sněmovním.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Jen těžko lze uvěřit tomu, že by myslel vážně výzvu, aby lidé zapomněli na Babiše. Pokud zůstane v politice, nemůže se mu toto přání vyplnit. Na to je příliš výraznou osobností.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.