Politické vraždy: Tělo Pavla Švandy našli na dně Macochy
V říjnu 1981 byla na dně propasti Macocha objevena mrtvola brněnského studenta Pavla Švandy, krutý osud měl i polský kněz Jerzy Popieluszko. Poslechněte si oba příběhy v rámci cyklu Politické vraždy.
Pavel Švanda se narodil 6. června 1959 v Opavě. Po maturitě na SPŠ stavební v roce 1978 začal studovat Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně. Na přelomu 70. a 80. let se postupně zapojil do různých aktivit proti komunistickému státu.
V létě 1981 navštívil Itálii, kde se setkal se svým strýcem – katolickým knězem a budoucím kardinálem – Tomášem Špidlíkem a dohodl i svou spolupráci s Rádiem Vatikán, která obnášela dodávání zpráv.
Po návratu byl kontaktován Státní bezpečností, která na něj měla vyvíjet drsný nátlak. Naposledy byl naživu viděn 2. října 1981, o osm dní později bylo jeho tělo nalezeno na dně propasti Macocha.
Čtěte také
Podle přesvědčení své rodiny i širšího okolí, byl zavražděn Státní bezpečnostní. Ta pak po Švandově smrti řadě dalším oponentům režimu shozením do Macochy vyhrožovala.
Dobové šetření policie bylo velmi brzy ukončeno a obnovené vyšetřování po roce 1989 už úspěšné nebylo.
V roce 2010 vyšel knižní výbor z pozůstalosti Pavla Švandy nazvaný Slunci vstříc, který obsahuje výběr z jeho textů, jako deníkové a cestopisné zápisy, sny, povídky, úvahy, eseje, básně, ale i dopisy z posledních pěti let života.
Poslechněte si ukázky z úvah, deníkových a cestopisných zápisů Pavla Švandy v repríze pořadu Pavla Hlavatého.
Čtěte také
Publicista Hlavatý přibližuje i osud polského katolického kněze Jerzyho Popieluszka. V období výjimečného stavu, vyhlášeného v prosinci 1981, dodával Popieluszko mnoha krajanům sílu a naději.
Na jeho mše za vlast se sjížděli lidé ze širokého okolí a díky své podpoře nezávislým odborům si Popieluszko vysloužil pověst „kaplana Solidarity“. Jeho činnost byla představitelům komunistickému režimu natolik nepříjemná, že nepoddajného mladého kněze nechali v říjnu 1984 unést a zavraždit.
Oba pořady najdete na webu jen do 25. listopadu 2024.
Související
-
Politické vraždy Martina Luthera Kinga a Roberta Kennedyho
„Mám sen, že jednoho dne mé čtyři děti budou žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy kůže, ale podle charakteru,“ pronesl Martin Luther King v srpnu 1963.
-
Politické vraždy: Symbol maďarské revoluce 50. let Imre Nagy skončil na popravišti
Maďarský premiér Imre Nagy se pokoušel o demokratizaci komunistického režimu. Ta ale skončila v roce 1956 tvrdým zásahem Sovětského svazu, což také znamenalo jeho pád.
-
Politické vraždy: Smrt Jana Masaryka je i po letech obestřena tajemstvím
Syn prvního československého prezidenta Jan Masaryk se během 2. světové války stal ministrem zahraničí londýnské exilové vlády, po válce zůstal ve dvou vládách.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka