Paul Jankowski: Všichni proti všem. Dlouhá zima roku 1933 a příčiny druhé světové války
Jaké byly skutečné příčiny druhé světové války? Zasvěceně o nich pojednává kniha Všichni proti všem amerického historika Paula Jankowskiho. Přečetl ji a zajímavé ukázky pro vás do pořadu Ex Libris vybral Ondřej Houska.
Často si klademe otázku, jak mohlo dojít k takovým katastrofám, jakou byla druhá světová válka, a zároveň se ptáme, jestli se něco podobného může opakovat. Je důležité si uvědomit, že různé historické události nebyly z nebe seslanými danostmi, které se prostě musely stát.
Čtěte také
Šlo o výslednici konkrétních historických procesů a fenoménů, ale také rozhodnutí lidí, kteří měli odpovědnost. Je proto velmi důležité tyto konkrétní děje poznat, pochopit a pokud možno se z nich také poučit.
„Občas se mě lidé ptají, na čem pracuji. Odpovídám, že se zabývám dobou ve 30. letech 20. století, kdy se velmoci a některé méně významné státy obrátily zády k tomu, co ještě zbývalo ze světového uspořádání, i k sobě navzájem. ‚To zní jako popis dneška,‘ často mi na to lidé odpovídají. Přemýšlím o tom,“ nastiňuje ve své knize Jankowski.
Paralely mezi 30. léty minulého století, kdy se hroutí mezinárodní spolupráce, roste rivalita mezi velmocemi i spory na jednotlivých kontinentech, v politice mají úspěch lídři zastávající nacionalistický program, mluví se o konfliktu mezi státy či mezi náboženstvími, mohou znít efektivně a řada autorů jich využívá. Když se na ně ale podíváme podrobněji, zjistíme, že často pokulhávají.
Čtěte také
„Historické analogie lze jednoduše vyvrátit. Tato spočívá na poněkud popletených předpokladech o tom, jaký byl svět tehdy a jaký je nyní. Například je pravda, že ekonomická katastrofa začátku 30. let napomohla slabým fašistickým stranám k tomu, aby se v několika zemích změnily v masová hnutí.“
„Ale ve Spojených státech a ve Francii vynesla k moci středolevicové sociálnědemokratické vlády a až donedávna byly nacionalističtí populisté, považovaní za pokrevní příbuzné těch ze 30. let, často úspěšní v těch nejbohatších zemích, zatímco se jen obtížně prosazovali ve státech s malým růstem a vysokou nezaměstnaností,“ píše Jankowski.
Poslechněte si celé Ex Libris v audiozáznamu. Moderuje Ondřej Houska.
Související
-
Vězni 2. světové války
Jaké byly osudy lidí, kteří se v letech 2. světové války stali vězni nacistických lágrů? Zajímavé příběhy zpracoval do dokumentárního pásma publicista Jan Sedmidubský.
-
Poslední měsíce 2. světové války
Jaké byly poslední měsíce druhé světové války? Dění na frontách na jaře 1945 připomene v repríze dokumentárního pásma Milan Kudrys.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.