Pamětníci dodnes cítí zápach spáleného lidského masa
Asi každý zná Lidice a ví, co se tam za války stalo. Ale co Javoříčko, Vařákovy paseky, Prlov, Ploštinu? To už málokdo.
Na Konicku u Bouzova stojí v malém údolí vesnice Javoříčko. Asi 3 kilometry od Drnovice v Beskydech najdete Ploštinu. O malý kousek dál Prlov a Vařákový Paseky.
Do roku 1945 právě tady stávaly pasekářské osady, v nichž žilo několik desítek lidí. Na konci 2. světové války byly osady za přechovávání a podporu partyzánů vypáleny německými okupanty. V plamenech zahynulo víc než 80 obyvatel.
Vzpomínky přeživších zaznamenali reportéři z Post Bellum. Archiv pořadů najdete zde. Pakliže je vám Post Bellum sympatické, staňte se členem Klubu přátel Paměti národa a drobnými penězi pomozte jejich práci.
Lidé, kteří v Příbězích 20. století vzpomínají, prožili tak hrůznou událost, že se zdráhají vypovědět, co viděli. Nacisté zapálili jejich domky a do plamenů házeli živé lidi, jejich milované, blízké příbuzné, přátele a sousedy.
V myslích se jim vrací zoufalý nářek mučených. Mívají noční můry a vybavují si zápach spáleného lidského masa. Nikdy se s tím, co za války prožili, nevyrovnali a nesmířili. Vyprávěli pro Paměť národa prý jen proto, aby se na takovou nelidskou krutost, a zároveň odvahu jejich rodičů, kteří ukrývali partyzány a jinak jim pomáhali, prostě nezapomnělo.
Začalo to v Ploštině. 19. dubna 1945 beskydskou osadu obstoupily zásahové oddíly SS a oddíly zvláštního určení. Vojáci zapálili 10 domů a zastřelili nebo upálili 24 místních obyvatel.
Neziskové organizace Post Bellum a Pant, dále iDNES.cz, Český rozhlas, MF DNES a ČT pořádají soutěž Příběhy 20. století. Natočte vyprávění svých rodičů, babiček, dědečků či známých a vyhrajte 50 tisící korun, chytrý telefon nebo tablet a profesionální smlouvu pro dokumentaristy. Soutěž trvá do 5. října. Vše na www.pribehy20stoleti.cz.
Za 4 dny přišli vraždit do Prlova. Tady zahynulo 21 místních, vypálili 8 domků.
Vařákovy Paseky: 2. května 1945, 4 mrtví, 8 vypálených domů.
V Javoříčku, ve vesnici kousek od hradu Bouzov u Litovle, oddíly zastřelily na úplném konci války 5. května 1945 přesně 38 mužů, nejmladší měl 15 let, nejstarší 76. Ze 34 domů se zachovala pouze škola, jeden obytný dům, kaplička a jedna stodola.
Lidem z Post Bellum se podařilo najít poslední žijící pamětníky, kteří pochází z těchto míst a zázrakem masakr přežili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka