Palestinská samospráva dál upevňuje moc na Západním břehu Jordánu
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a nový kabinet premiéra Saláma Fajjáda se těší plné podpoře Izraele a mezinárodního společenství a Abbás svou vládu nad Západním břehem Jordánu dále upevňuje. Koncem minulého týdne vyřešil ústavní problém existence nouzového kabinetu; ten smí bez souhlasu parlamentu zůstat u moci pouze 30 dní a v parlamentu má většinu Hamas.
Když povolené období nouzové vládě vypršelo, Abbás znovu jmenoval premiérem Fajjáda a staronový kabinet doplněný o tři nové ministry proměnil na prozatímní. Parlament mu souhlas udělit nemohl, protože se nesešel; skoro polovinu poslanců Hamasu vloni pozatýkal Izrael a Fatah zasedání plánovitě bojkotoval. Prozatímní vláda může zůstat u moci neomezeně dlouho - až do předčasných voleb. I k těm se Mahmúd Abbás konečně odhodlal a ve středu svůj úmysl oznámil - konkrétní termín sice neuvedl, ale podle jeho poradců by se mohly konat na přelomu roku. Puč Hamasu a zprávy o jeho krvavém zúčtování s Fatahem přinesly Abbásovi zvýšení popularity, a nepochybně proto se rozhodl volby vypsat právě nyní, a to i na svou vlastní funkci předsedy samosprávy. Podle nejnovějšího palestinského průzkumu zveřejněného ve středu by Fatah získal 45%, zatímco Hamas jen 22%; donedávna byly preference vyrovnané. Mahmúdu Abbásovi dnes věří 63% Palestinců, Fajjádovi jen o jedno procento méně a bývalému premiérovi z Hamasu Ismaílu Haníjovi pouze 37%.
Abbás si chce vítězství pojistit i změnou volebního systému; hodlá zrušit regionální hlasování, které začátkem loňského roku vyneslo k moci Hamas, a zavést poměrný systém, ve kterém by Palestinci volili politické strany.
Hamas považuje jak Fajjádovu staronovou prozatímní vládu, tak vypsání předčasných voleb za nezákonné. Volby tak mají jeden zásadní háček - za současné situace by se nemohly konat v pásmu Gazy bez rizika nového ozbrojeného konfliktu s Hamasem, který jejich uspořádání nedovolí.
Hamas však nepřestává usilovat o usmíření, ale zatím marně - Mahmúd Abbás si nehodlá zkazit výhodné nové postavení na výsluní mezinárodní přízně dohodou s hnutím, které bylo půldruhého roku příčinou finančního bojkotu. Touha Hamasu po ukončení konfliktu s Fatahem jde tak daleko, že jeho exilový vůdce Chálid Mišal se v pondělí za puč omluvil a v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra jej označil za "ohavnost", které se dopustili jednotlivci. Hamas také vyhlásil amnestii pro ty členy Fatahu, kteří v pásmu Gazy ještě zbyli, nicméně podle zpráv palestinských novinářů a humanitárních pracovníků dál pokračuje v zátazích i odvetách.
Izrael se všemožně snaží podpořit Mahmúda Abbáse. V pátek na znamení dobré vůle jednostranně propustí 256 palestinských vězňů, většinou členů Fatahu, kteří si odpykali více než polovinu trestu a nedopustili se vraždy Izraelce. Ještě překvapivějším izraelským krokem bylo zastavení protiteroristické operace na Západním břehu a amnestie pro hledané teroristy z Brigád mučedníků od Al-Aksá, které jsou odnoží Fatahu. Pokud odevzdají zbraně, podepíšou slib, že se vzdají teroristické činnosti, a začlení se do bezpečnostních složek palestinské samosprávy, Izrael je přestane pronásledovat a po třech měsících "slušného chování" jim umožní volný pohyb. Prohlášení už údajně podepsala asi stovka teroristů, včetně velitele brigád z Džanínu, dlouho hledaného Zacharii Zubejdího.
Izraelská vstřícná gesta jsou terčem hlasité kritiky pravice i části armády a zpravodajských služeb. Podle statistik se k terorismu vrací skoro každý pátý propuštěný palestinský vězeň. Největší údiv a rozhořčení však vzbudila amnestie a přerušení bezpečnostní operace - právě díky ní se v posledních třech letech dařilo snížit počet teroristických a sebevražedných útoků na minimum a zvýšit bezpečnost Izraelců. Zpravodajské zdroje navíc tvrdí, že odzbrojení a písemné odmítnutí terorismu hledaných mučedníků od Al-Aksá je pouze fraška; ve skutečnosti má frakce zbraní dostatek a úmysly nezměněné. Kritikové shrnují počínání izraelské vlády výrazem "národní sebevražda".
Kroky palestinské samosprávy i Izraele mají směřovat k upevnění moci Fatahu a obnovení jednání o míru a o vyhlášení samostatné Palestiny. Na obnovu mírových rozhovorů naléhají i Abbás a Fajjád v naději, že si tak posílí pozici a zvýší šanci Fatahu na vítězství ve volbách. Fatah však především potřebuje vnitřní reformy a výměnu zkorumpovaného vedení a o tom ještě nepadlo ani slovo. A třebaže mírová jednání podporuje 58% Palestinců, celých 85% si přeje usmíření Fatahu s Hamasem a znepokojivých 40% nemá v úmyslu se zúčastnit předčasných voleb.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.