Pacienti se selháním ledvin by měli být transplantováni dřív, než je dialýza vůbec nutná, vysvětluje nefroložka z IKEMu
Česko je v transplantačních programech životně důležitých orgánů v Evropě na špičce, a to včetně dostupnosti transplantací obecně. Jen deset procent pacientů ale dostává ledvinu od žijícího dárce. Podle lékařky Silvie Rajnochové-Bloudíčkové je důvodů několik. „První je, že máme výbornou dostupnost programů od zemřelých dárců. Čekací doba na transplantaci ledviny je u nás jen asi rok – například v Německu se ale čeká osm let, ve Spojených státech až deset.“
Čtěte také
„Z pohledu lékařů i pacientů tak asi není velký tlak na vygenerování dárce žijícího,“ doplňuje primářka Nefrologické a transplantační ambulance Transplantačního centra IKEM.
„Další věc je, že polovina potenciálních dárců není k dárcovství vhodná – například kvůli dalším nemocem, případně kvůli nedostatečné funkci i jejich ledvin,“ vysvětluje.
A pak vstupuje do hry obava, že nemocný svého dárce a blízkého ohrozí. „Proto říkám, že dárcovství je bezpečné a vždy provádíme pečlivé vyšetření – a pokud by vznikla jakákoli pochybnost, a to i v dlouhodobé perspektivě, tak k operaci nepřistoupíme.“
Transplantace je dnes už na velmi vysoké úrovni, největší problém je podle lékařky zvládnout imunologickou bariéru mezi příjemcem a dárcem, kvůli které lidé musejí užívat léky na potlačení imunity.
Čtěte také
„Navíc až 24 procent nemocných podstupuje opakované transplantace, takže se u nich imunologická bariéra zvyšuje – u některých je pak těžké vhodného dárce vůbec najít,“ zdůrazňuje.
Nefroložka také tvrdí, že zejména u starších lidí se do vlastní léčby zapojuje jen hrstka z nich. „Většina jen čeká, že s nimi někdo něco udělá, aktivně se zapojují většinou ti mladší.“
Když začnou selhávat ledviny, dostávají se nemocní na dialýzu. „Ale doba, kdy člověk na dialýze zůstává, se negativně promítá do výsledku samotné transplantace. Proto se snažíme, aby pacienti vůbec dialyzovaní nebyli, aby byli transplantováni dřív, než je dialýza nutná.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Polycystické ledviny. Nový lék může pacienty vrátit do plnohodnotného života
Hlavním problémem jsou mnohočetné cysty v ledvinách. Neléčení může vést až k jejich selhání. Nový lék může pacienty vrátit do plnohodnotného života.
-
Lidé netuší, že mají nemocné ledviny. Přitom stačí občas zajít k lékaři na preventivní prohlídku
Až 15 procent světové populace trpí určitou formou onemocnění ledvin. Odhady hovoří o tom, že zasažen je každý desátý Čech, většina ani neví, že se u nich choroba rozvíjí.
-
Začali jste se divně potit? Nechte si vyšetřit hlavně ledviny, radí doktorka Cajthamlová
„Ve vedrech vypotíme až tři litry, proto bychom měli dostatečně pít. Je vhodné zařadit do pitného režimu i slané minerálky,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.