Ozzy Osbourne byl můj pacient. Má nějaký koktejl léků, který dostával před koncertem, říká anesteziolog
„My anesteziologové s nadsázkou říkáme, že uspat pacienta umí cvičená opice, ale vzbudit ho, to už chce trochu fištrónu,“ říká anesteziolog Milan Hrobský. „Ale neberte to nějak vážně, obě tyto fáze jsou extrémně náročné, průběh anestezie a probuzení je malinko náročnější,“ zdůrazňuje v pořadu Hovory.
Pacient před operací si podle lékaře obvykle dvakrát povídat nechce, nejraději by to už měl za sebou. „Nicméně u těch, kteří jsou nervózní, se je snažíme uklidnit. Pročítáme si jejich anamnézu, kde jsou i nemedicínské údaje jako vzdělání a profese. Takže se například ptám, kde pracuje a jak jim to jde – a kolikrát to jsou velmi zajímaví lidé, takže se někdy i zakecáme.“
Čtěte také
Nejčastější otázky pacientů pak jsou na to, co bude lékař dělat, když oni neusnou. „Většinou se s nimi sázím o lahev rumu – a zatím jsem to vždy vyhrál, ale ještě nikdo mi mou výhru nepřinesl,“ směje se.
Říká se, že vás anesteziolog například před operací „uspí“, o spánek ale nejde. „Protože fyziologicky spánek je střídání několika fází, krásně se to dá měřit EEG aktivitou. Navíc ve spánku mozek odpočívá. My ale navozujeme bezvědomí, a to pomocí cizorodých látek, které buď vpravujeme do žíly nitrožilně, podáváme inhalačně, případně obě možnosti kombinujeme.“
„Už ale nejde o spánek, protože dochází k řízenému útlumu nervové činnosti. Mozek je vlastně vypnutý, i EEG aktivita je zcela odlišná. Když se pak člověk probere z anestezie – po několika hodinách a kolikrát i dnech –, nemůžeme u něj tvrdit, že se dobře vyspal.“
Ozzy a Jagger
Anesteziolog Milan Hrobský se občas stará i o muzikanty nebo kapely, které přijedou ze zahraničí, staral se tak i Ozzy Osbourna nebo Rolling Stones.
Čtěte také
„Ozzy byl můj pravidelný pacient. Pokaždé, když vystupoval, tak jsme se potkali. Má nějaký koktejl léků, které mu před koncertem aplikujeme, a na které je zvyklý. Ale už ukončil kariéru. Mám zkušenost i s frontmanem kapely Rollings Stones Mickem Jaggerem, který tady musel podstoupit kolečko vyšetření před jeho posledním koncertem,“ popisuje.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.
Související
-
Nejspolehlivější anestezie? Mdloby. Stonání ve středověku byl horor
Jak se amputovalo ve středověku? S jakými nemocemi uměli naši předkové snadno zatočit? A bylo léčení bezpečné? Radio Wave přináší poslední díl podcastu Vykopávky.
-
Pijavky lékařské by mohly pomoci s odběrem krve zvířat. Žádná anestezie a méně stresu, slibují vědci
Odběr krve pijavkami by mohl řešit ten problém, že při klasickém odběru krve musí být zvířata často uspána. Anestezie s sebou totiž nese zdravotní rizika.
-
Anestezie nemá se spánkem nic společného. Jedná se o intoxikaci anestetiky, která je řízena lékařem
Anestezie znamená znecitlivění. Jedná se o vyřazení veškerého vnímání. Úkolem anesteziologa je, aby operační zákrok byl pro pacienta co nejméně nepříjemný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.