Otisky prstů bezkontaktně
Nová metoda snímání otisků prstů umí vytvořit prostorový obraz papilárních linií. Oproti klasickému sběru otisků prstů zamezí chybám a nepřesnostem. A funguje na dálku, bezkontaktně.
Klasické snímání a analýza otisků prstů (daktyloskopie) kdysi způsobily revoluci v kriminalistice. Tato metoda je také součástí řady moderních bezpečnostních technologií, které chrání předměty, budovy, místnosti i data před neautorizovaným přístupem. V současnosti se vyvíjí další rozvinutí této metody. Nové snímání otisků bude bezkontaktní a bude pracovat s prostorovou informací o prstech osob.


Tato metoda je vlastně analogická s novými filmařskými postupy, které digitálně snímají herce, tvar jejich těla i jejich pohyby (jako např. motion capture, universal capture). S touto digitální informací lze pak dále pracovat, samozřejmě s pomocí počítačů. Prostorové mapování prstů se týká jen velmi malé a specifické části těla a je mnohem podrobnější.
Novou metodu vyvíjejí na Univerzitě v Kentucky. Zdroj zeleného světla vysílá směrem k prstům obrazec, který obsahuje systém pravidelných rovnoběžných čar. Když se tento obrazec dotkne prstů, je jeho zpětný odraz lokálně zdeformován úměrně "topografii" či morfologii v přesně daném místě prstu.
Počítač z tohoto měření velmi rychle zrekonstruuje 3D obraz jemných struktur prstu. Vykreslí tedy detailní obraz miniaturních "horstev a údolíček", které odpovídají papilárním liniím na prstech.
Prostorové snímání je přesnější identifikace i než klasický sken prstu, který zaznamenává v podstatě jen povrchovou 2D informaci. Ta neobsahuje žádné údaje o výškové složce. Klasický kontaktní sken (otisk) bývá také různě zdeformován, kvůli stačování či otáčení prstu na skleněné destičce.
Nová metoda má být navíc rychlejší - zatímco klasické sejmutí otisků ze všech deseti prstů trvá nejméně desítky sekund až několik minut, prostorová metoda to zvládne za několik sekund. Skenování provádí celkem obyčejná digitální kamera s kvalitou 1,4 megapixelu, přičemž délce 2,5 centimetru, tedy jednomu palci, odpovídá asi 1000 pixelů. Rozlišovací schopnost nové metody je asi 2x lepší než u metod dnešních, které používá např. FBI. Snímání otisků je možné provádět v podstatě "na dálku". Komerční realizací technologie byla pověřena firma FlashScan3D.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.