Osmičková výročí: Univerzita Karlova
Při rekapitulaci osmičkových výročích ve vědě nemůžeme opomenout to, které si tento týden připomínají snad všechny vědecké kruhy: 7. dubna uplynulo přesně 660 let od založení Univerzity Karlovy. Tato vzdělávací instituce není významná jen dnes, ale evropského věhlasu dosáhla již po svém založení.
Do krize se ale pražská univerzita dostala po vydání dekretu kutnohorského v roce 1409, kterým král Václav IV. upravil poměr českých a zahraničních hlasů na univerzitě. Tehdy většina zahraničních učitelů i studentů Prahu opustila, což univerzitu velmi oslabilo. Chvílemi přestávala pracovat úplně, ale po husitských válkách se obnovila.
Přes veškeré nesnáze ale přetrvala do dnešních dnů a je právem považována za jedno z nejprestižnějších vzdělávacích center v Evropě. Její 660. výročí připomene Mgr. Gabriela Šarochová z Katedry dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.