Orangutani klamou hlasem

6. srpen 2009

Divocí orangutani se stejně jiní živočichové tváří, že jsou větší než ve skutečnosti. Pozoruhodné je, že k tomu využívají svůj hlas.

Naježená kočka, žába, která polyká vzduch a stojí na napjatých nohou, i nafouknutá ryba ježík se snaží odstrašit nepřítele tím, že opticky zvětšují svou tělesnou velikost. Případů, kdy je k odstrašení využíván zvuk, je v přírodě velice málo, ale jeden takový teď biologové z Utrechtské univerzity objevili u našich blízkých příbuzných - orangutanů.

Bornejští orangutani, kteří mají strach z blížícího se levharta, hada nebo člověka, vydávají zvláštní "tísňové" volání, při kterém prudce vtahují vzduch skrze vyšpulené rty. Výsledný zvuk prý poněkud připomíná hlasitý polibek. Biologové si ale všimli, že při tomto volání si orangutani dávají před ústa ruce nebo velké listy rostlin, čímž snižují frekvenci produkovaných zvuků. Jejich hlas pak zní hlouběji, takže orangutan se zdá být větší a mohutnější, než je ve skutečnosti.

Jde zatím o první známý případ primáta, který záměrně moduluje svůj hlas pomocí rukou nebo předmětů. Podle autorů studie také dokládá, že komunikační schopnosti lidoopů jsou ještě stále nedoceněné.

Výsledky studie zveřejnil časopis Proceedings of the Royal Society B.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.