Ondřej Vaculík: Úspory hledejte v bohatých městech
Sloučit menší obce do větších samosprávných celků? Starý vládní plán, který se aktuálně vynořil. Samosprávy v menších obcích se vládě jeví jako neefektivní, drahé. Na nich by státní rozpočet mohl ušetřit. Opak je ale pravdou. Stát by prodělal.
V menších obcích pracují starostky a starostové jako takzvaně neuvolnění. Mají své občanské povolání a správu obce vykonávají ve svém volném čase, a za to dostávají odměnu. Ta odměna je ale daleko menší, než je množství práce, zvláště té administrativní, kterou musí vykonávat.
Čtěte také
Je v tom hodně dobrovolnického nasazení. Pokud by se neměl rozvoj obce zastavit, musel by tuto práci v oné centrální obci někdo vykonávat. Nějaký úředník, který by si žádal ohodnocení vyššího. Nebo by tu práci více méně nikdo nedělal, čímž by se rozvoj obce zastavil. Tak by se asi ušetřit dalo, ale za jakou cenu?
Za všechny snad dva názorné příklady: Obec Spešov u Blanska má asi 600 obyvatel, bývala samostatnou, měla své MNV, později se ale stala městkou částí Blanska – a život jako by se v ní zastavil. Blansko mělo svých starostí dost.
Příklad obce Spešov
V roce 2000 se Spešov na základě referenda opět osamostatnil, a nebývale ožil. V jeho samosprávě stáli lidé, „Spešovští“, jimž o jejich obec opravdu jde.
Čtěte také
Za 20 let vybudovali v obci vše, co v ní má být: moderní hřiště, sportoviště snad pro všechny sporty, koupaliště, mateřskou školu, zvelebili komunikace a obecní zeleň, ba i rozhlednu postavili. Vynaložili zvýšené úsilí. Hodnota díla je nezměrná, efektivita jejich samosprávy vynikající.
Jiným příkladem mohou být Neumětely ve Středočeském kraji. Kromě Šemíkova hrobu působily jako zapomenuté.
Ovšem za posledních 15 let se nebývale povznesly: Revitalizovaná náves s rybníkem, výstavba vodovodu, obnova zeleně, polních cest a alejí, vybudování sociálních bytů, rekonstrukce zchátralé hospody na společenské centrum, a tak dále. Mimořádné nasazení tamního starosty a kolektivu jeho spolupracovníků.
V případě slučování obecních samospráv by Neumětely asi připadly pod blízké městečko, které nebudu jmenovat, ale proti Neumětelům působí dosti opožděně.
Otázka tedy je, komu nebo čemu by taková centralizace prospěla, a co by přinesla kromě zmrtvění života v přičleňovaných obcích?
Pomyslné úspory se nevyrovnají vzniklým škodám, a to nejen na rozvoji obcí, ale zejména v životě jejich obyvatel, kteří ztratí motivaci se v obci angažovat. A to by byla ztráta největší, ministrem financí nevyčíslitelná. Venkov by opět utrpěl. Už přišel o pošty, konzumy, hospody – a nyní i o obecní úřad?
Autor je spisovatel
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.