Ondřej Vaculík: Slavná Kyjevská Rus

24. březen 2022

Domnívali jsme se, že pokud postavíme zrůdné ideologie, jako byl nacismus, či bolševický agresivní komunismus mimo zákon, k další světové válce ani revoluci už nedojde. Jiné války se pak vedou o území, na něž si historicky činí nárok různá etnika, jako je například trvalý spor Izraelců s Palestinci.  

O to nepochopitelnější je současné dobyvačné tažení ruské armády na Ukrajině. Chatrnější záminky pro bratrovražedný boj snad ani není. Trochu to je, jako bychom se my snažili dobýt nazpátek Slovensko, však nějací Češi se tam určitě usadili a úplně spokojeni nemusí být. Vlastně ve jménu čeho táhne ruská armáda na Kyjev?

Čtěte také

Ve jménu Velkoruské říše? A proč, komu ku prospěchu, jakémusi Putinovi? Je to vůbec možné? I proto svobodný svět je tím tak zaskočen. Zároveň to vrhá i jiné světlo na naši nedávnou historii.

Proti Putinovi byl Brežněv lidumil. Být na jeho místě Putin, možná by nás v srpnu šedesát osm rozstřílel na hadry, a nějaký Západ by mu byl ukradený. A důvod tehdy byl, protože vskutku se tu v komunistickém zřízení klubal socialismus s lidskou tváří.

Říše zla zůstala

Ačkoli jsme Moskvě rozhodně vzdálenějšími bratry, než jsou Ukrajinci, přesto se nám dostalo jenom bratrské pomoci. Brežněv pochopitelně lidumil nebyl. Tehdy jsme si možná neuvědomovali, že nás komunistická ideologie, v níž jsme hledali skulinu svobody, ochránila.

Čtěte také

Pořád jsme měli ve štítě Lenina, Marxe i diktaturu proletariátu. A věrně jsme slavili Velkou říjnovou socialistickou revoluci. Poněkud to vrhá příznivější světlo i na Husáka.

Naši komunisté, znalí poměrů v Sovětském svazu, si nedělali žádné iluze. Když se Gottwald po válce vracel z Moskvy do svobodných poměrů, věděl, že on i jeho soudruzi naopak svobodu ztratili.

Téměř k smrti odsouzený se pak cítil po procesu se Slánským a dalšími komunisty. To řídila Moskva, nikoli ÚV KSČ. Také Husák po letech v žalářích věděl, že moskevské bolševické byro je říší zla.

Ondřej Vaculík

V současné situaci se zdát, že říše zla zůstala – a obejde se i bez bolševického byra. Že je iracionálně vsáknutá do Kremlu, a Putin se tam tím promořil.

Co můžeme Ukrajině poradit, jak se z toho může vymanit, když Leninem si už nepomůže? Snad připomenout Putinovi, že v době, kdy v Moskvě lišky dávaly dobrou noc, Kyjevská Rus už byla mocným státem. O její svébytnosti není pochyb.

Autor je spisovatel a komunální politik, starosta obce Hořovice

autor: Ondřej Vaculík
Spustit audio