Ondřej Vaculík: O té naší krizi

21. září 2023

„Nevěřím vládě, že vyvede zemi z krize,“ četl jsem na Seznamu a říká to prý „boss  z ODS“, Pavel Dlouhý, jinak předseda představenstva Regionální agrární komory a místostarosta Hluboké nad Vltavou. Upoutalo mě slovo boss, které znamená v kapitalismu šéf, a já si přitom vzpomněl na Děti z Bullerbynu, kde jeden z kluků se jmenuje Bosse, šéf to ale není, tím je spíše jeho bratr Lasse.

A také přemýšlím nad tím, v jaké krizi naše země je a z čeho ji tedy naše vláda má vyvést  a co se jí to tedy nepodaří a proč. A také stále častěji slyšíme, že je třeba naše hospodářství nebo i nás nějak restartovat, podobně jako se to dělá v počítači.

Čtěte také

Kdo chce býti populárním, líčí naše poměry jako hrůzyplné. A já si naopak říkám, že když udržíme spolu s panem prezidentem dosavadní kurz v naší evropské a mezinárodní politice, nic hrozného se nám nemůže stát.

Proto slova jako „vyvést zemi z krize“ – vyvést ji kam? – zní mi podezřele a onen „restart“ považuji spíše za floskuli, jako za minulého režimu se stále „racionalizovala výroba“. Minulý režim stál na tom, že pod vedením KSČ spějeme k jakémusi vrcholu, ke komunismu, který konečně bude rájem na zemi, na rozdíl od toho ráje křesťanů až „na onom světě“. Také po převratu v roce 1989 jsme doufali v dosažitelnost jakéhosi kapitalistického ráje na Západě a skeptici odhadovali, že dohnat Západ se nám nepodaří ani za 20 let.

Ráj na zemi je neuskutečnitelný

V čemž ovšem měli pravdu, nepodařilo se nám to ani za 30 let. V další generaci tak sílí pocit či názor, že na tu vysokou životní úroveň ale máme nárok, že nám ji tedy někdo dluží, ba dokonce nás o ni někdo okradl.

Čtěte také

Tak zní ostrá slova některých politiků o rozkradené zemi, o zemi spálené, o tom, že pomáhajíce Ukrajincům okrádáme naše občany a tak dále. A že každá naše vláda je neschopná. Už 30 let. Jak je to vlastně možné, když si ji už více než 30 let demokraticky volíme?

Pořád jako bychom si zachovávali tu původní komunistickou dikci o budoucím pozemském ráji, o nějž se nás nejprve snažili připravit západní imperialisté, když nás například zamořili mandelinkou bramborovou, tak také reakcionáři naši, kontrarevolucionáři a později disidenti. To aby se zastřel fakt, že takový ráj na zemi je neuskutečnitelný a jeho režim je zločinný.

Ondřej Vaculík

Smiřme se s tím, že pozemský ráj se vztahuje spíše jen k přírodě, ke zpěvu ptáků i kvákání žab. Naopak važme si toho, v čem žijeme, i když je to někdy těžké. Možná i vás napadlo, že většina problémů, o něž se tak nevybíravě hádáme a demonstrujeme kvůli nim, šíříme negace, v porovnání s tím, jaké starosti má svět kolem nás, ani žádné problémy nejsou. A snažme se, abychom do žádné své vnitřní krize neupadli, a naopak abychom se nemuseli restartovat, neřkuli resuscitovat.

Autor je spisovatel

autor: Ondřej Vaculík
Spustit audio