Ondřej Vaculík: Jestli se nám to vůbec vyplatí

14. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Home office, muž, počítače, práce z domova

Tak prý končí éra kanceláří, v nichž sedí jeden nebo dva úředníci, referenti. To řekl někdo, kdo má nad úředníky moc a má jich moc.

Ekonomicky se to nevyplatí, náklady na kancelář jsou vysoké a výkon úředníků bývá nízký. Prý mají sklony v kanceláři více bydlet než pracovat a chovají se v ní jako doma.

Čtěte také

Starají se o kytky, musí mít varnou konvici a často i lednici. Takovým úředníkům pak je v práci lépe než doma, kancelář jim na rozdíl od bytu uklízí uklízečka, kterou platí zaměstnavatel. V létě požadují klimatizaci, v zimě více tepla. A víte, co kancelář stojí třeba v centru Prahy? No jestli se nám to vůbec vyplatí, bědují šéfové a manažeři.

Jim současná, nouzová hygienická opatření vlastně vyhovují.  Práce z domova se stává nutností a na stav nouze si začínáme zvykat. Zvláště mladší lidé si přejí, aby už to tak zůstalo, protože jim se to osvědčilo.

Zas počítač na jídelním stole

Videokonference se šéfem je kratší a věcnější než porada na pracovišti a svou práci si mohou udělat, kdy chtějí. Dojíždět do kanceláře je ztráta času. Při práci z domova mají čas se v klidu nasnídat i vypravit děti do školy, a to nejmenší nemusí vléci do školky ještě spící. I obědvat mohou, kdy potřebují a nikdo jim neměří čas. 

Čtěte také

A ten, kdo pracuje doma, může také vyluxovat, umýt nádobí a zajít nakoupit, myslí si ten druhý, který do práce chodit musí, protože tramvaj nelze řídit z domova. A také bys mohl/mohla odpoledne pomoci Haničce s úkoly. Dokud není unavená. Však seš doma, ne? A prosím tě, vyzvedni balík ze zásilkovny, je to jenom za rohem.

Když konečně usedáte k práci, pohlédnete z okna a ono se stmívá. Chvíli trvá, než se mentálně ukázníte, konečně pronikáte k jádru problému, ale v zámku rachotí klíč: Prosím tě, ty u toho ještě sedíš a cos tady celý den dělal/dělala, zas počítač na jídelním stole a všude lejstra a teď, když konečně můžeme mít na sebe čas, tak ty budeš nevrlý/nevrlá a na Olouška a Haničku se budeš utrhovat, místo abys jim četl/četla pohádku. Chováš se tu jak v kanceláři, prostě pohodička. Budeš raději předstírat práci, anebo podej výpověď, když tě tak přetěžují. Ani kytky jsi nezalil/a.  

Ondřej Vaculík

Ještě nám tu schází šanony. Už aby jednou tenhle nouzový stav skončil, protože já nikdy ani nevím, jestli máš ranní, odpolední nebo noční, ty snad táhneš všechny šichty, nebo furt děláš, že děláš, takže my permanentně žijeme v kanceláři, kterou já musím uklízet. A topí se tady na třiadvacet stupňů. A kdo ví, jestli ta tvoje práce vůbec stojí za ten rozvrat v rodině, no jestli se nám to vůbec vyplatí, běduje partner/partnerka.

Chtěl bych radit, nijak vás však nenutím: kancelář si doma nezařizujte, nenoste si práci domů přinejmenším z důvodů psychické hygieny. 

Autor je spisovatel a komunální politik

autor: Ondřej Vaculík
Spustit audio