Ondřej Soukup: Nálady kremelských oligarchů

25. září 2023

Na sociálních sítích koncem března letošního roku to vyvolalo docela rozruch. Na více než půlhodinové nahrávce telefonického rozhovoru mezi miliardářem Farchadem Achmedovem a hudebním producentem Josifem Prigožinem (neplést si s nedávno zavražděným zakladatelem Wagnerovy skupiny) oba pánové hovořili o situaci Ruska a rozhodně si nebrali servítky.

„Jsou to mizerové, hajzlové, celou zemi připravili o budoucnost,“ říká na nahrávce Josif Prigožin. „Putin na nějaké lidi nebo na celou zemi kašle. Je to Satanáš,“ odpovídá mu Farchad Achmedov. Tedy jejich slovník byl výrazně vulgárnější. Prigožin následně tvrdil, že nahrávka je dílem umělé inteligence, Achmedov, žijící v Ázerbajdžánu, situaci nikdy veřejně nekomentoval.

Čtěte také

Tehdy celá řada pozorovatelů prohlašovala, že nahrávka je důkazem rostoucího napětí mezi kremelskými elitami, a ti odvážnější dokonce začali spekulovat, že by mohlo dojít i k nějakému palácovému převratu. Jenže zdá se, že šlo o přání otcem myšlenky. 

Když Vladimir Putin přišel k moci na přelomu tisíciletí, nabídl tehdejším oligarchům jasnou dohodu. Nikdo se nebude ptát, jak přišli ke svým majetkům, a výměnou oligarchové nebudou jakkoliv zasahovat do politiky.

Rostoucí napětí v elitách

Čtěte také

Jediný, kdo se novým pravidlům nechtěl podřídit, byl Michail Chodorkovskij. Následně mohl deset let přemýšlet v trestanecké kolonii, jestli to bylo správné rozhodnutí. Všichni ostatní podmínky přijali a Kreml skutečně svůj slib dodržel. Oligarchové si kupovali paláce v Londýně a cestovali po Středozemním moři ve svých luxusních jachtách. 

Jenže začátek plnohodnotné války vše změnil. Jachty byly konfiskovány v evropských přístavech a značná část peněz byla zmrazena. Putin ale přišel s jinou nabídkou. Protože máte hlavní aktiva v Rusku, tak výměnou za to, že nebudou znárodněny, tak oligarchové zůstávají s režimem.

Přičtěte k tomu jejich pocit, že jsou Západem nespravedlivě trestáni za Putinovu politiku, kterou neměli jak ovlivnit. A v neposlední řadě oligarchové velmi pečlivě sledovali případ otravy Alexeje Navalného nebo záhadná úmrtí lidí, spojených s ropným průmyslem, na začátku války, která zjevně vyděsila kremelskou elitu.

Čtěte také

Až do počátku letošního léta Putinova nabídka byla velmi přitažlivá. Váš majetek v Rusku vám zůstal, nemuseli jste se kát za válku a ještě díky odchodu značné části západních společností jste mohli slušně vydělat. 

Jenže nyní už to nestačí. Pokud by vznikla nějaká systémová krize, a jak ukázal pokus o vzpouru zakladatele Wagnerovy skupiny, vyloučit se to nedá, tak Kreml potřebuje ještě loajálnější elity. Proto dochází k nacionalizaci majetku západních společností a jeho předávání novým majitelům z řad dětí putinské elity. Ti přirozeně budou vědět, že za své bohatství vděčí výhradně Vladimiru Putinovi, a tím pádem budou bránit jeho režim v případě nějaké krize. 

Novinář Ondřej Soukup

Zní to logicky, takže často zmiňované naděje, že by rostoucí napětí v elitách mohlo vést ke svržení režimu, zní krajně nepravděpodobně. Ostatně v úvodu zmiňovaný Farchad Achmedov již dlouho nežije v Rusku, a nedávno dokonce dosáhl svého vyřazení ze sankčního seznamu Evropské unie. Ten rozhodně žádným revolucionářem nebude.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio