Ondřej Soukup: Henry Kissinger a Rusko
„Ze života odešel význačný diplomat, moudrý a dalekozraký státník, který byl oprávněně respektován po dlouhá desetiletí na celém světě. Se jménem Henryho Kissingera je neodmyslitelně spjata pragmatická zahraničně politická linka, díky které se ve své době podařilo dosáhnout snížení mezinárodního napětí a domluvit mimořádně důležité sovětsko-americké dohody, které vedly k posílení globální bezpečnosti.
Měl jsem nejednou příležitost se osobně bavit s tímto hlubokým a neobvyklým člověkem a jednoznačně mi na něj zůstanou jen ty nejsvětlejší vzpomínky.“
Čtěte také
Tohle stojí v telegramu, který Kissingerově vdově poslal ruský prezident Vladimir Putin.
Není divu, Henry Kissinger byl zjevně jeho oblíbeným myslitelem, pravidelně si ho zvali do Kremlu, ať již na veřejné či soukromé akce. Putinovi velmi konvenovala Kissingerova představa o politice coby souboji velmocí, ve kterém hrají roli jedině ekonomická a vojenská síla a nikoliv nějaké hodnoty.
Koncert velmocí
A pokud je potřeba, tak podpora nějakého vojenského převratu nebo bombardování civilního obyvatelstva není problém. Tedy alespoň takhle si Vladimir Putin vykládal svržení chilského prezidenta Allendeho nebo bombardování Kambodže, kde zahynuly stovky tisíců nevinných obětí.
Čtěte také
Což jsou věci, které Kissingerovi nemůže hlavně světová levice dodnes odpustit. Vladimir Putin to ovšem považuje za věci, které jsou naprosto v pořádku a pokud ho někdo kritizuje za masakry třeba Čečenců, tak je jen pokrytec, protože takové věci přeci velmoci dělávají.
Jedním z hlavních akademických zájmů Henryho Kissingera byl vídeňský kongres roku 1815, kdy se tehdejší evropské velmoci dohodly udržovat mír po trojím rozdělení Polska. Říkalo se tomu koncert velmocí. To je jistě i krajně lákavá představa pro Vladimira Putina. Ten by byl nejraději, kdyby se dohodl s Washingtonem, Londýnem, možná i Berlínem a Paříží a nemusel se zabývat zájmy podle něj nepodstatných států jako Česko nebo Ukrajina.
Jenže tyhle časy jsou pryč a ostatně právě Henry Kissinger na to často upozorňoval. Současně ale varoval, že budovat mezinárodní systém, založený na hodnotách, bez dostatečné vojenské síly, je holý nesmysl. Což díky Vladimiru Putinovi a jeho vpádu na Ukrajinu už víme také.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka