Ondřej Neff: Život online a offline

7. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pivo on-line

Co nového? Pandemická mapa republiky nám příjemně zezelenala. Dále, soudy rozhodly, že to, co vláda dělala, bylo proti zákonu. Ukázalo se, že každý zákon má mnoho výkladů a platí ten, ke kterému se zrovna přikloní soud. A ten se v květnu přikloní jinak než jiný soud v únoru a ještě jiný v listopadu loňského roku.

Pesimista z toho usoudí, že v takovém státě je pak těžké žít, protože nelze stát na správné straně hranice zákona, protože je měňavá jako užovka. Optimista proti tomu namítne, že i kdybyste měli být stíháni, můžete se u různých soudů soudit, dokud neodejdete ze světa sešlostí věkem. Spor může být jenom o tom, zdali je tato vize skutečně optimistická.

Čtěte také

Každopádně končí tíživá část pandemie a rozkoukáváme se po obnoveném normálním světě. Mám dva postřehy a zase jsou rozporné.

S kamarády jsme zavedli internetové pivo. To se sejdeme každou středu kolem půl osmé na konferenčním programu Zoom. Každý je doma, otevřeme si, co příjemno jest, a propíráme všechno možné až do jedenácti. Pak to zabalíme a jdeme spát.

Dřív jsme chodili do hospody. Teď zjišťujeme, že nejspíš u toho internetu zůstaneme. Důvodů je několik. Například jeden z nás bydlí v Pottsville v Pensylvánii, takže by to k Červenému jelenovi těžko stihnul. No a u Červeného jelena jsme my, co dojíždíme, odkázáni na nealko pivo. A řeknu vám, tři hodiny u birellu je řehole, kterou nechci zkoušet. Takže tedy pivo online zůstává.

Příležitost pro optimistu i pesimistu

Jenže my jsme taky po internetu cvičili. Máme u nás ve Zvoli tai-ji oddíl, to je takové to čínské čarování rukama nohama, dělá to moc dobře na klouby a páteř. Třikrát týdně jsme se stavěli před kameru v displeji počítače a čarovali.

Čtěte také

Od minulého týdne se znovu setkáváme na paloučku u lesa. Je to skvělá změna! Les voní, my čarujeme a je nám dobře. Místo online máme offline.

Obecný význam to nemá žádný. Ledaže by mělo. Ta potřeba být pohromadě se z nás nevytratila. Taky se těším do divadla a do kina a dovedu si představit, jak se těší fanoušek fotbalu. Ale ten online, ta komunikace přes internet, to bude asi trvalé dědictví roku přidušeného respirátorem.

Ondřej Neff

A zase to je příležitost pro optimistu i pesimistu, aby uplatnili svůj pohled na věc. Pesimista rozhodně odsoudí ten vpád online komunikace jako cosi odlidšťujícího a otevřeného manipulaci. Což určitě je.

Optimista, a to jsem já, vnímá online svět jako obohacení života a rozšíření obzoru. Takže radím, užívejte si online a pak šup, rychle na palouček.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio