Ondřej Macl: Chcete pomáhat Ukrajincům? Ptejte se jich, co opravdu potřebují

8. duben 2022

Začátek války na Ukrajině zastihl Ondřeje Macla na cestě mezi Českem a Anglií. „Ačkoliv se Spojené království politicky účastní sankcí proti Rusku, tak pro lidi je válka mnohem dál a tolik ji neprožívají jako my,“ tvrdí básník, spisovatel a také sociální pracovník. „Je skvělé, že se děje solidarita,“ říká o tom, jak lidé v Česku pomáhají příchozím z Ukrajiny. Připomíná ale, že jiným uprchlíkům – z Blízkého východu – se tolik nepomáhá.

Čte: Pavel Batěk
Připravili: Daniela Vrbová, Pavel Vondra

„Zatímco jsme otevření ukrajinské menšině, tak ve stejnou dobu jsou v národním parku mezi Polskem a Běloruskem uvězněny různé menšiny z Afghánistánu, Iráku a dalších zemí. Umírají hlady. Dostaly se do pasti a nemohou ani do Polska, ani do Běloruska,“ připomíná Macl.

Coby sociální pracovník si uvědomuje i to, že naše vlastní problémy s propuknutím války nezmizely: „Může být nebezpečné odvracet pozornost jedním směrem a ignorovat jiné věci.“

Střepy – vnímavý spisovatelský pohled na svět otřesený válkou na Ukrajině.

Těm, kteří chtějí pomáhat, Ondřej Macl doporučuje to, aby se ptali. „Ptejte se jich, co potřebují, jak my můžeme pomoci. Myslím, že sledujeme velká rozčarování z toho, co my si představujeme, jací budou, co my si představujeme, že může lidem z Ukrajiny pomoct, co my si představujeme, že oni cítí. Tato zdánlivá empatie nás může potom rozladit, můžeme se pak cítit zrazeni. Je třeba být otevřený.“

Čtěte také

Ondřej Macl je nejmladším z autorů v projektu Střepy. Nabízí tak pohled generace mileniálů, pro niž jsou důležitými hodnotami svoboda, mezilidské vztahy a kosmopolitnost podporovaná hlavně internetem a sociálními sítěmi. Přidává i pohled herce, což je také jedna z jeho profesí. Co tedy říká na novou celoevropskou ikonu a také někdejšího kolegu herce, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského?

„Do války nebyl hodnocen až tak kladně právě proto, že byl herec. Ale paradoxně to, jak se zachoval v tomto konfliktu; právě to, že byl umělec, bavič a tanečník, mu umožňuje být spojen se světem. Umí zacházet s herectvím, s rétorikou, aniž by to byla nějaká přetvářka. Věří těm věcem, které zastává, a umí je pro náš svět i atraktivně podat, a tím si získává tak silnou podporu po celém světě.“

Poslechněte si novou epizodu podcastu Střepy, tentokrát s Ondřejem Maclem, v pátek po půl desáté na Plusu. Střepy vysíláme každé pondělí, středu a pátek v čase po 9:30.

Všechny díly najdete postupně na webu Českého rozhlasu Plus a jako podcast v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.