Ondřej Konrád: Starmerova koalice se rozbíhá

16. březen 2025

Můžeme se čistě jen dohadovat, co běží Donaldu Trumpovi hlavou po té, co musel spatřit, že ochota Moskvy k ukončení války na Ukrajině je zatím v podstatě nulová. A vše se zadrhává už jen na podmínkách dohody o třicetidenním klidu zbraní.

Který by podle Kremlu jen dal Ukrajině čas „přeskupit se, nabrat sílu a pokračovat v boji“, jako kdyby byla agresorem. To americký prezident zřejmě nepředpokládal. 

Čtěte také

Po jeho sice teprve něco přes dva týdny starém, ale dnes už neslavně legendárním výjevu z Bílého domu, k němuž notně přispěl i viceprezident J. D. Vance, když společně peskovali prezidenta tři roky se statečně bránící země bezdůvodnému napadení mnohonásobně silnějším protivníkem, ale na nic nečekal britský premiér Keir Starmer.

A bezprostředně oslovil většinu zemí Evropské unie plus některé další státy, u kterých viděl ochotu vložit se do věci bez ohledu na Trumpa. Ostatně hovořícího už dříve o tom, že starat se o bezpečnost Ukrajiny bude po uzavření míru stejně muset Evropa.

Ještě pořád s USA

Schůzka hlav oslovených států v Londýně proběhla jen dva dny po oné scéně z Oválné pracovny a vznikla neoficiální „Koalice ochotných“ (The coalition of the willing). V sobotu rokovala podruhé, tentokrát virtuálně a Starmer pak konstatoval, že je třeba urychlit už praktickou práci k dosažení míru. O čemž mají ve čtvrtek debatovat vojenští představitelé.

Čtěte také

Nadále se ovšem počítá se spoluprací USA. I když ty si zatím jedou po své ose. Ale, doposud bez výsledků. Které samozřejmě nemůže vykazovat ani Starmerova koalice. K níž se někteří čeští politikové stavějí skepticky hlavně proto, že nedisponuje společnou armádou. O ní také zatím není řeč, nicméně dohromady představují „ochotné“ státy vojenskou sílu nikoli zanedbatelnou.

Putin mezinárodní jednotky na Ukrajině akceptovat nemíní, ale pokud by na Rusko začal Trump doopravdy tlačit rozsáhlými a tvrdými sankcemi, situace by se mohla zásadně změnit a The coalition of the willing by pak hrála důležitou roli.

Na to je třeba se připravit. Stejně jako na budování hráze případné další ruské rozpínavosti. Nehrozící sice bezprostředně, ale jestli USA izolacionisticky z Evropy v podstatě vycouvají, a Trump je toho asi schopen, nic jiného nezbude.

Ondřej Konrád

V téhle chvíli jde ale o mír na Ukrajině a toho Trump dosáhnout určitě chce, je to pro něho prvořadá prestižní věc. Pro Evropu je zase otázkou, jestli USA dokážou Putinem pohnout k řešení akceptovatelnému jak pro Ukrajinu, tak pro její nejbližší, ale i vzdálenější sousedy. Sdružené do společenství, které má zatím jen deklarativní charakter. Ale podle slova ve svém označení zřejmě i ochotu k činům.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio