Ondřej Konrád: Se Su Ťij ano, s Dalajlámou ne

16. září 2013

Po zhruba patnácti letech v domácím vězení (i když s přestávkami) se Su Ťij mohla začít volně pohybovat a když vojenská junta pod mezinárodním tlakem začala provádět navenek kosmetické změny režimu, Su Ťij dostala roku 2010 volnost pohybu a mohla dokonce kandidovat ve volbách. Do nichž ovšem generálové kráčeli v civilu, u moci zůstali a o svobodě v Barmě, tedy správně v Maynmaru, se ještě zdaleka hovořit nedá. Ve vězeních zůstává například vysoký počet politických vězňů.

Ale Su Ťij, v níž někteří Barmánci stále vidí příští prezidentku (volby by se měly konat za dva roky), má možnost jezdit po světě a na domácí situaci upozorňovat. V Praze, kde je momentálně nejprestižnějším hostem 17. ročníku konference Forum 2000 poděkovala zakladateli Fóra Václavu Havlovi, za to, že odmítl počátkem 90. let svoji nominaci na Nobelovu cenu míru a navrhl právě ji. Generálové, dlouho podporováni Čínou i Ruskem, s ní před zraky světa pak zacházeli přece jen mírněji. I když se ji stále pokoušeli vystrnadit ze země. Jako to, dodejme, dělali českoslovenští komunisté s nepohodlnými disidenty, tedy Havlovými přáteli.

Zatímco Havel o internované Su Ťij hovořil při každé příležitosti, jeho nástupce Václav Klaus byl v tomto směru zdrženlivý až mlčenlivý, a její propuštění vítal především ministr zahraničí Schwarzenberg. Ale dnes ji přijal třetí český prezident po roce 1989 a Miloši Zemanovi zřejmě nedělalo potíže hovořit s opoziční političkou s úctou právě o Havlovi.

Nicméně dalšímu hostu Fóra 2000 a muži velmi blízkému Havlovi, tedy tibetskému Dalajlámovi už audienci neudělil. Neboť prý nejde o oficiálního představitele země. Jistě, Dalajláma žije šedesát let v emigraci a Peking se mračí, když světoví politikové komunikují s duchovním vůdcem Čínou anektovaného Tibetu. Nikdy ale zase kvůli tomu nic nepodnikali, rozhodně nerušili obchodní kontrakty a podobně. Český prezident by tedy nic neriskoval a naopak by v očích řady spoluobčanů bylo jeho setkání s Dalajlámou příjemným překvapením.

Zeman sice bývá v podezření, že nechce žádné konflikty s východními mocnostmi a zvlášť vstřícné vztahy má k putinovskému vedení. Nicméně například v otázce izraelsko-palestinské rozhodně moskevské linii nepodléhá, spíše naopak. A zřejmě se to ukáže i během jeho blížící se cesty do Izraele. Odkaz na to, že Dalajláma není představitelem Tibetu, zní nadto vlastně absurdně, neboť jím být ani nemůže. Prezident malé země s rozsáhlými tragickými zkušenostmi se sousedními velmocemi, mohl klidně projevit o něco větší empatii. Jak už bylo řečeno, nic by ho to nestálo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.