Ondřej Konrád: Domácí úkol pro ministry ANO

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Když byl Andrej Babiš před pár týdny v Indii, žertoval při setkání se studenty, že mu hlava nebere, jak může tamní premiér Módí mimo jiné řídit skoro osmdesátku ministrů.

Babiš dal, Babiš vzal. Tak se stanete ministrem, teď i zaměstnancem státní správy, konstatuje Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve Vladislavském sále

Zákon o státní službě je součástí naší legislativy pouhé čtyři roky. Už mu ale zřejmě odzvonilo, protože vládní koalice, s podporou SPD a KSČM, prosadila jeho změnu. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš varuje a upozorňuje na politizaci státní správy. 

Sám jich má pod sebou pouhých šestnáct a jedenáct reprezentuje jeho ANO. Ale z těch jen tři - plus sám Babiš - vlastní legitimaci hnutí. Nestraníků, či, „nehnutníků“ je tedy většina. Těžko říct, z toho plyne pro premiérův záměr „své“ ministry během února cosi jako proklepnout.

Neboli se jich zeptat, co se jim podle jejich mínění od konce června podařilo a jaké mají další nejbližší plány. Jak v oblasti legislativní, tak – a to nově – pokud jde o šetření. Neboť koncem minulého týdne začali Babiš i ministryně financí Schillerová chystat půdu pro případ, že se naplní věštba o zpomalení růstu HDP.

Samochvála… ehmm… nevoní

Ale pozor, ministři sedící ve vládních křeslech připadajících hnutí ANO by měli sebehodnocení vypracovat sami. Což je praxe, jíž do Čech už před lety zavedli v západním řízení se zhlédnuvší manažeři.

Jiří Leschtina: Babiš polévá komunisty živou vodou

Poslanci KSČM a ČSSD hlasují o zdanění církevních restitucí

Bere dech lehkost, s jakou Komunistická strana Čech a Moravy s pomocí ANO, ČSSD a SPD protlačila sněmovnou svůj zvrhlý návrh na zdanění církevních restitucí.

A jíž ovšem z duše nenávidí samotní zaměstnanci, kterým se přirozeně příčí vychvalovat sama sebe a zároveň je ani nenapadne nějakým sypáním popele na hlavu dávat dobrovolně klacek do ruky odboru lidských zdrojů. Dříve známého pod výhružným pojmem kádrové oddělení.

Tím pádem jsou ovšem taková sebehodnocení poměrně slabě validní a jde spíš o formalitu. Přičemž ale není vyloučeno, že po něm z vládních dveří nějaká hlava přece  vykutálí.

A už v prosinci byl zveřejněn průzkum, podle něhož některé ministry za ANO veřejnost prakticky nezná. Vládu ve Strakovce držící komunisté pak dlouhodobě ryjí do šéfa resortu dopravy Ťoka a společně s prezidentem i do lídra ministra zahraničí Petříčka. Ten je ovšem sociální demokrat a Babiš ho - i kdyby chtěl Hradu vyhovět sebevíc -  nemůže podle koaliční smlouvy odvolat bez souhlasu ČSSD.

Dřív než kohout zakokrhal

Lukáš Jelínek: Dálnice dělají Babišovi starosti

Ministr dopravy Dan Ťok

Přestože se prezident Miloš Zeman navezl ve svém vánočním poselství do kdekoho, jednomu námětu se vyhnul.

Jinými slovy, cíl onoho zpytování ministrů za ANO zřetelný není, možná je to skutečně jen rutinní záležitost. Jíž dost dobře nemohl Babiš aplikovat na svou prvou vládu bez důvěry, nyní tedy má příležitost prezentovat se jako pozorný premiér, sledující počínání svého týmu.

A možná hodlá přimět Jana Hamáčka k podobnému kroku u zástupců jeho strany. Včetně Hamáčka jsou jen čtyři, pátou židli, tedy zemědělství, defacto obsadil svým Miroslavem Tomanem prezident. Toho tedy Hamáček asi na paškál brát nebude. A dva mladší a do vedení strany kandidující ministry Maláčovou a Petříčka zase potřebuje do budoucnosti.

Ondřej Konrád

Zbývá snad tedy jen Antonín Staněk z „kultury“. O kterém se obecně ví vlastně jen to, že jak Petr Krista zapřel svou účast na křtu knihy bývalého předsedy komunistů Grebeníčka o tom, že se církvím nemá vůbec nic vracet. Po víc než sedmi měsících v kabinetu skóre řekněme… nevalné.