Ondřej Konrád: 17. listopad s přidanou hodnotou

18. listopad 2021

Když se něco poměrně mohutně rok co rok připomíná víc než tři dekády, jde o nepopiratelnou tradici. I když se letos v souvislosti se 17. listopadem objevily komentáře, podle nichž tyto oslavy počnou slábnout. Prý tak jako moc neprožíváme 28. říjen.

Čtěte také

Přirovnání ale kulhá, jelikož druhdy mohutný svátek, těsně spjatý s TGM, komunisté nadlouho oslabili proměnou v umělý Den znárodnění. A pád rakousko-uherské monarchie je o dost dávnější historií, než zhroucení totality, odstartované navíc brutálním masakrem. Zkrátka: 17. listopad je vysloveně živý svátek.

Úsměvy na Národní

Konkrétně Pražané i letos vyrazili (mnohdy celé rodiny) ve značném počtu do centra na méně formální podvečerní část oslav.

Čtěte také

Když přes den periferně zaznamenali z médií pár nepřekvapivých zpráv o tom, co kde kdo stihnul už dopoledne vcelku případně prohlásit a koho naopak zase jako každoročně při tom – lidově řečeno – „huba nebolela“. A v drtivé většině nepůsobili při té procházce coby čumilové na jarmarku, ale jako ti, pro něž jde o datum skutečně podstatné. Tentokrát navíc pikantně ochucené faktem, že po 32 letech nezbyl konečně ve 281hlavém parlamentu ani jediný dědic komunistické strany. A leckoho v chladivém počasí hřál i čerstvý volební výsledek.

Takže nešlo jako v posledních letech o zároveň protivládní demonstraci, ale spíš jen posílenou oslavu. I když menší protest také proběhl, respektive prošel, totiž menší průvod odmítačů proticovidových opatření. Především ale byla viditelná chuť spontánně si důležitý den připomenout, navzájem se s úsměvem potkávat nebo aspoň zahlédnout a zamávat na sebe na Národní třídě.

Technologický pan Václav 

Případně si poslechnout proslovy i hudbu z pódia Václavského náměstí. Kde například světoznámý irský bard Glen Hansard zpíval mimo jiné píseň Jaroslava Hutky vzniklou kdysi na podporu uvězněného Václava Havla. Který se vzápětí zjevil „jako živý“ v hologramové podobě a pronesl – nikoli vlastním hlasem – řeč sestavenou z částí svých někdejších skutečných projevů.

Ondřej Konrád, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Menší technologický zázrak, s nímž bylo zaručeně spousta práce, ale vyvolal pocity spíš smíšené. Mimo jiné i proto, že dnes by Havel říkal nejspíš cosi aktuálního a také srdečnějšího a se svým příznačným humorem. Takhle to nakonec onen jarmark trochu připomínalo. Ale také zase nepokazilo všeobecně povznesenou náladu oslav konce předlouhé nesvobody. Letošní shodou zásadních událostí viditelně zesílených. 17. listopad 2021 měl všude viditelný bonus. Nebo, chcete-li, přidanou hodnotu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio