Ondřej Houska: Královna Alžběta, soudržnost a stabilita
I přesvědčený republikán může říct, že královnu Alžbětu II. jednou historici zařadí mezi velké postavy britských dějin. A nejen díky tomu, že na trůně strávila 70 let. Alžbětě na prvním místě šlo o soudržnost a stabilitu země. V Británii monarchie vytrvala proto, že splnila to, co od ní lidé očekávali – schopnost sjednocovat a dát jim něco, v co mohou věřit, s čím se mohou identifikovat. To Alžběta II. chápala jako svou povinnost a službu státu a lidu.
Autor je komentátor Hospodářských novin
Související
-
Alžběta II. byla poslední velkou světovou panovnicí v dějinách, říká historik Županič
Spojené království a svět truchlí nad odchodem Alžběty II. Před Buckinghamským palácem i dalšími symboly britské monarchie vznikají pietní místa.
-
Petr Fischer: Když odchází majestát
Krátce po sobě zmizely ze světa dvě globální ikony, které určovaly podobu minulého 20. století. Michail Gorbačov pustil svobodu i do prostoru, kam už neměla patřit.
-
Jan Fingerland: Vzkaz, který zanechala královna Alžběta
Královna Alžběta je mrtva. Asi jsme to mohli čekat, ale tato panovnice, vždy pozorná a energická, byla příliš silně přítomna v životě skoro všech žijících lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.