Odmítání genderových kvót pramení z toho, že o nich ve skutečnosti moc nevíme, míní právnička Homfray
Podle indexu rovnosti žen a mužů za loňský rok se Česko umístilo na 23. místě z 27 zemí EU. Pokrok byl u nás přitom během posledních 10 let nejpomalejší ze všech členských zemí. Proč mají české ženy stále tak nevýhodné postavení? A proč jsou u nás takovým strašákem kvóty?
„Pokrok se sám neudělá, do značné míry je ovlivňován politickou reprezentací, legislativou a směřováním veřejných prostředků. Vzhledem k tomu, že máme dlouhodobě konzervativní politickou reprezentaci, která nemá potřebu pracovat na tom, aby se zvýšila zaměstnanost mladých žen, aby byly dostupnější zařízení péče o nejmenší děti nebo aby se zvýšil podíl žen v mocenských a rozhodovacích pozicích, logicky k pokroku nedochází,“ říká právnička a odborářka Šárka Homfray, která je expertkou na genderovou rovnost na trhu práce.
Zlepšení politické kultury směrem k ženám?
Homfray ale připouští, že jde o kombinaci opatření shora a nedostatku veřejného tlaku.
Čtěte také
„Politická reprezentace by měla plnit politické zadání. Pokud bude tlak veřejnosti v těchto tématech intenzivnější a ženy, ale nejen ty, budou při rozhodování ve volbách více akcentovat toto téma a zároveň následně vymáhat požadavky, bude pochopitelně i politická reprezentace víc tlačena k tomu, aby v těchto otázkách něco dělala.“
S odchodem Miloše Zemana z Hradu vidí Homfray naději, že by se politická kultura směrem k ženám mohla v budoucnu zlepšit. Podle ní se s bývalým prezidentem celou jeho kariéru táhnou spory s politickými kolegyněmi i to, jak se například vyjadřoval na adresu ekologických aktivistek. Jde ale i o dvojsmyslné vtipy a zraňující výroky, kterými se vyjadřoval o trans osobách.
Naopak nového prezidenta Pavla popisuje Homfray odlišně.
Pokrok se sám neudělá, do značné míry je ovlivňován politickou reprezentací, legislativou a směřováním veřejných prostředků.
Šárka Homfray
„Prezentuje názory a postoje, které jsou standardní v evropské demokracii. Je to člověk, který se nebojí žen ve vysokých pozicích, jde znát, že nemá problém se ženami, se kterými spolupracoval, a uvědomuje si, že to nejsou pouze pečovatelky o děti. Stejně tak si uvědomuje, že formální rovnost se nerovná rovnosti skutečné – to, co máme v zákonech, naráží na realitu ekonomickou nebo pracovního trhu.“
„Sprosté slovo“ kvóty
I Petr Pavel ale v jedné z předvolebních debat striktně odmítl kvóty. Homfray přitom upozorňuje, že genderové kvóty jsou přitom specifickým druhem kvót a že v českém právním systému existují například kvóty pro zdravotně postižené nebo pro poslance z regionů, kteří jsou voleni do Poslanecké sněmovny.
Čtěte také
„Moje zkušenost je taková, že odmítání kvót často pramení z toho, že o nich zas tak moc nevíme. Nemluvíme o nich, nevíme o různých nástrojích, které se pod nimi skrývají, kde jsou funkčnější a kde méně funkční, jak by se daly nastavit. Zároveň si málo všímáme zahraničních zkušeností, takže kvóty jsou u nás ,sprosté slovo‘, od kterého se vždy diskuse odvede jinam.“
Podle šetření Eurobarometru z roku 2017 však 69 procent české populace podporuje legislativní opatření směřující k vyrovnanému zastoupení žen a mužů v politice.
„Kvóty se primárně týkají srovnatelných kandidátů a kandidátek se stejnými zkušenostmi a kvalifikací. Pak je možné upřednostnit kandidáta nebo kandidátku podreprezentovaného genderu. To jsou kvóty, které jsme vlastně kdysi v právním řádu měli. Pak jsou ale kvóty, které nikomu nezaručí, že se ve výsledku někam dostane. Jde o různá opatření při sestavování kandidátních listin. Nejde o to, abychom zaručili, že tu ženu někdo zvolí, ale o to, aby byla kandidátní listina nastavena tak, aby žena vůbec měla nějakou relevantní šanci.“
Poslechněte si celou Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Lucie Vopálenská.
Související
-
„Situaci může změnit jen radikální krok.“ Německá divadla zkouší ženské kvóty
Sezóna složená jen z režisérek či rovné zastoupení mužů a žen ve festivalovém výběru. Je tak radikální krok opravdu nutný? Německo přináší první zkušenosti.
-
Pro koho jsou kvóty? Ve Finsku pro muže, u nás pro ženy. Zelení vsadili na dvoupředsednictví
Strana zelených si na svém nedávném sjezdu v Ústí nad Labem zvolila do čela dvojici předsedkyně a předsedy.
-
Gender pay gap? Posouváme se k lepšímu, ale stále máme co dělat, říká gestorka projektu Rovná odměna
Průměrný rozdíl mezi platy mužů a žen neboli gender pay gap činí v současné době 16,4 %. Je to hodně, nebo málo? A co můžeme dělat proto, aby platy byly skutečně férové?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.