Odkupem zásobníků plynu získáme jistotu, míní Matoušek z Centropolu. Stát ale neumí podnikat, nesouhlasí právník Koblovský

4. září 2023

Vláda Petra Fialy rozhodla v utajeném režimu, že za 360 milionů eur (v přepočtu za 8,5 miliardy korun) koupí společnost RWE Gas Storage, která vlastní šest podzemních zásobníků plynu. Premiér akvizici zdůvodňuje nutností získat kontrolu nad zacházením s plynem. Přinese odkup větší energetickou bezpečnost státu?  „Lepšího zabezpečení docílíme lepší regulací,“ navrhuje právník Koblovský. „Stát ale získá zdravou ziskovou firmu,“ podotýká Jiří Matoušek ze společnosti Centropol.

„K žádnému zvýšení bezpečnosti nedojde, protože není žádný racionální důvod, aby tomu tak bylo,“ míní ekonom a právník z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Koblovský. Pouhé vlastnictví zásobníku podle něj totiž na situaci nic nezmění.

Plyn v něm nebude pocházet z Česka, neuschová se v něm ten od ostatních majitelů a v případě krize nebude mít majitel zájem prodávat zlevněný plyn, vysvětluje pravděpodobné situace právník.

Čtěte také

Marketingový ředitel společnosti Centropol Energy Jiří Matoušek ale upozorňuje, že šest zásobníků zajistí významnou část spotřeby domácností v Česku. „Kupujeme si jistotu a schopnost ovlivnit koncové ceny zemního plynu,“ zdůrazňuje.

Stát tak bude moci podle něj eliminovat i potenciální problémy s výpadky u jiných dodavatelů. „Kupuje si zároveň zdravou ziskovou firmu,“ doplňuje Matoušek.

„Domnívám se, že stát nemá vůbec podnikat,“ oponuje Koblovský. Veřejný sektor podle něj totiž podnikání nezvládá. Mimo jiné vlastnictví plynového úložiště neznamená, že stát bude mít hned dovozce ropného produktu, dává jako další protiargument.

Vyšší bezpečnost, kterou si vláda slibuje, by se mohla „koupit“ lepší regulací sektoru, navrhuje proto Koblovský.

„Celá energetika je regulované odvětví nejenom v Česku, ale i Evropě,“ reaguje Matoušek na protiargument. Uznává, že právní úpravy mohou přispět k zodpovědnějšímu chování dodavatelů.

Selhání trhu?

„V posledním roce jsme ale byli svědky toho, že trh v Česku i Evropě selhal. Jednotlivé státy tak začaly odkupovat podíly od vlastníků klíčové energetické infrastruktury v celé Evropě,“ vrací se do minulosti Matoušek.

Čtěte také

Stát proto podle Matouška kupuje zásobníky v případě, že se trh opět destabilizuje. „Může dojít i k situaci, kdy bude plyn dodavatelům prodávat,“ nastiňuje. Přiznává, že jde ale o extrémní řešení. I přesto míní, že by se země takto pojistit měla.

„Nemyslím si, že trh selhal. Domnívám se, že fungoval naprosto fantasticky. Selhala regulace a selhali politici,“ oponuje právník Koblovský. Klíčovým problémem podle něj totiž byla závislost na ruském plynu, na který se předchozí vlády spoléhaly. „Trh pak jen reagoval na nedostatek zvýšením cen,“ popisuje základní ekonomický princip.

„Trh to ale umí vyřešit. Obratem se začaly budovat přečerpávací stanice na LNG. Lodě, které transferovaly LNG do Asie, se kvůli velké ceně obrátily do Evropy a situace se začala pomalinku stabilizovat,“ dodává kontext Koblovský. Energetická bezpečnost tak podle něj stojí právě na dobré regulaci.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , fos
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.