Odcházející elita nenaslouchá mladší generaci. Svět jí předává v horším stavu, než v jakém ho dostala, míní ekonomka Nerudová
Ekonomka Danuše Nerudová se stala nejmladší českou rektorkou, a to na Mendelově univerzitě v Brně. S ohlédnutím za 30 lety demokracie a k oslavám 17. listopadu říká: „Chyběl mi základní projev. Tedy projev prezidenta: Václava Havla.“
Čtěte také
Podle hosta Osobnosti Plus dochází obecně k názorové radikalizaci. „Z mého pohledu je dnešní společnost paralyzovaná, velmi rozdělená. Neumíme spolu hovořit, naslouchat potřebám druhých. Velmi důležitou součástí demokracie je přitom právě občanská společnost,“ myslí si.
„Znamená to radikalizaci. V době populismu je to velmi nebezpečný fenomén. Odchýlili jsme se od konstruktivní kritiky. Dnes má slovo kritika spíše negativní konotace,“ dodává.
Svět svěřený jen na pár let
Problém vidí rektorka a pedagožka především v přístupu odcházející listopadové elity. „Tato skupina lidí přestala umět naslouchat, hlavně mladým. Krásným příkladem je pro nás Greta. Mladí lidé demonstrují, mají pocit, že do rukou dostanou společnost, která bude rozdělená, planetu, která bude vydrancovaná. Snaží se na problém jako nastupující generace, která bude muset situaci formovat, upozornit.“
Čtěte také
„Namísto toho, aby jim odcházející elita naslouchala, jsou mladí různými způsoby zesměšňováni. Nikdo z odcházejících se nezamýšlí nad tím, že to není jejich svět. Dostali ho jen svěřený na pár let a měli ho předat v lepším stavu. Nemyslím si, že tomu tak ale je. Je proto potřeba naslouchat mladší generaci, stejně tak jako ona musí rozumět potřebám starších lidí. Za dvacet třicet let bude 30 % populace ve věku nad 65 let.“
Nerudová přitom s hrdostí a s úctou uvádí jméno studentky Mendelovy univerzity Lucie Smolkové, která se jako jediná Češka zúčastnila nedávného Klimatického summitu mládeže OSN v New Yorku. Právě ve studentech jí podobných vidí budoucnost obnovené mezilidské a mezispolečenské komunikace.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Danuše Nerudová se mimo jiné dotkne také velkých mezer ve vzdělávacím systému a předávání zkušeností budoucím vrcholovým manažerům.
Související
-
FOTO: Máme se líp než v roce 1989? Debata ekonomů z Národní
Hosty byli ekonomové Jan Švejnar, Miroslav Singer a Pavel Kysilka (na telefonu). Ptala se Martina Mašková.
-
Důchodová reforma podle Maláčové může přijít hodně draho, říká ekonom Zámečník
Reformu penzijního systému naše země nutně potřebuje. A víme to nejmíň od roku 1995, kdy se objevilo první doporučení, jak odvrátit krizi způsobenou stárnutím populace.
-
Greta a její kolegové jsou výzvou pro nás dospělé, soudí spisovatel a zastánce ochrany klimatu
Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava vystoupil americký spisovatel Bill McKibben. Patří mezi přední světové zastánce ochrany životního prostředí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka