Očkovat se můžete proti covidu i klíšťové encefalitidě. Ne najednou, ale s dvoutýdenní pauzou

3. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klíště

I v době pandemie se lidé mohou nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě. Odborníci to doporučují hlavně seniorům, kteří mohou mít po onemocnění trvalé následky. Výskyt klíšťové encefalitidy je u nás totiž stále vysoký. 

Loni u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 854 lidí. Je to nejvíc za posledních deset let. Česko tak v Evropě patří k zemím s nejvyšším výskytem nemoci. Vliv na vysoký počet nákaz mělo zřejmě počasí – bylo hodně vlhko, což klíšťata „milují“, a lidé chodili víc do přírody.

„Už tři roky se drží výskyt případů klíšťové encefalitidy na přibližně sedmi stovkách. V porovnání s okolními zeměmi nejsou tato čísla zrovna lichotivá,“ upozorňuje lékařka Hana Tkadlecová z Centra očkování a cestovní medicíny.

Čtěte také

Je to i tím, že máme nízkou proočkovanost. Podle dat z roku 2019 se očkovalo jen 29 procent lidí, v Německu je to ale 58 procent, v Rakousku dokonce 79 procent. Jak připomíná vakcinoložka Tkadlecová, myslet naočkování by měli hlavně lidé starší, jim totiž může nemoc nejvíc ublížit.

„Senioři tráví víc času v přírodě, věnují se zahradničení, chalupaření, houbaření. Tak se mohou snáz nakazit,“ upozorňuje lékařka.

Při těžším průběhu nemoci lidé nezřídka marodí několik měsíců, klidně i rok. Často pak lidem zůstávají trvalé následky v podobě dlouhodobé únavy, poruch soustředění i učení. Taky ale mohou přijít o sluch nebo ochrnout. Loni v Česku dokonce pět lidí na následky klíšťové encefalitidy zemřelo.

Souběh vakcinací?

Aktuálně sice probíhá vakcinace na covid-19, lékaři však doporučují očkování proti klíšťové encefalitidě. Jen je mezi očkováním potřeba dodržet dvoutýdení rozestup, upozorňuje lékařka.

Čtěte také

„Není to žádná zátěž pro organismus. S tím, jak se protáhnul interval mezi jednotlivými dávkami očkování na covid, není problém mezitím podstoupit alespoň jednu z dávek očkování proti klíšťové encefalitidě. Vakcinaci mohou podstoupit i ti, co už covid prodělali.“

„V čase očkování ale musíte být zcela zdrávi. Po nezávažném průběhu covidu se můžete za čtrnáct dní očkovat,“ dodává lékařka.

Kromě očkování je prevencí správné používání repelentů, vhodný oděv – dlouhé rukávy a nohavice  a uzavřená obuv. Samozřejmostí by pak měla být prohlídka těla po návratu z přírody, kterou je dobré další den zopakovat.

Celý příspěvek najdete v audizáznamu, ptala se Andrea Skalická.

Spustit audio

Související