Nový typ toxického proteinu
Vědci z Univerzity v Kielu objevili toxický protein se zcela neobvyklou trojrozměrnou strukturou. Pochází z patogenního prvoka akantaméby.
Měňavkovité akantaméby (Acanthamoeba) jsou jednobuněčné organismy, které se vyskytují ve vodě a v půdě. Některé druhy jsou parazitické a u člověka mohou vyvolat vážné až fatální onemocnění nervového systému. Akantaméby také způsobují bolestivý zánět rohovky, který může vést k oslepnutí. A konečně, tito prvoci s sebou mohou do těla zavléci další původce nemocí, jako jsou například bakterie způsobující legionářskou nemoc. Vědci z Univerzity v Kielu proto akantaméby považují za mikrobiální „Trojské koně“ a věnují jim velkou pozornost.
Ta nyní přinesla objev zcela nového typu toxického proteinu. Jmenuje se acanthaporin a svou roli sehraje ve chvíli, kdy se akantaméby probouzejí z inaktivního stavu a začínají infiltrovat lidský nervový systém. Jeho monomery se poskládají do hexameru, který vytvoří pór do buněčné membrány. Důsledek je její záhuba. Tvorba pórů v membránách hostitele není nic nového. V případě akantaméb je ale něčím zvláštním. Vědci poprvé odhalili trojrozměrnou strukturu molekul acanthaporinu a zjistili, že se nepodobá žádnému z dosud známých jedovatých proteinů. Tento objev by podle nich mohl pomoci objasnit záhadné okolnosti, které provázejí akantamébové infekce.
Zdroj: ScienceDaily, Nature Chemical Biology
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.