Nový prezident Tchaj-wanu je podle Číny potížista. Tenze s ostrovem už nemají kam růst, míní sinolog
Potřetí v řadě zvítězil v prezidentských volbách na Tchaj-wanu kandidát Demokratické pokrokové strany. Hlavou státu se stane dosavadní viceprezident William Laj, kterého Čína označuje za potížistu a separatistu. Sbližování s Pekingem se tedy neočekává, spíše naopak. Co volby pro obyvatele ostrova znamenají a jak ovlivní světovou ekonomiku?
Nový prezident William Laj má pověst radikálního stoupence tchajwanské nezávislosti i podle Martina Hály, ředitele projektu Sinopsis. „V posledních letech však svou rétoriku zmírnil a stojí na stejných pozicích jako bývalá prezidentka Cchaj Jing-wen – či to aspoň deklaruje. Stigma jeho politických postojů z minulosti ho hlavně v očích veřejnosti provází i nadále,“ míní.
Čtěte také
„V uplynulých dvou prezidentských obdobích Čína obchodně přerušila téměř všechny oficiální kanály kontaktů s Tchaj-wanem. Při několika příležitostech kolem ostrova podnikla provokativní manévry.“
„Naposledy v souvislosti s návštěvou Nancy Pelosiové loni v létě čili ty tenze už nemají kam růst a myslím si, že zůstanou stejné, protože počáteční reakce Pekingu byla svým způsobem rezervovaná,“ říká a dodává, že jej uklidnil i neveliký úspěch pokrokové strany v parlamentních volbách.
Vliv voleb na ekonomiku
Podle Zuzany Krulichové z iniciativy Europeum pro světový trh znamenají volby stabilitu a pokračování dosavadní vlády. „Minimálně v krátkodobém měřítku se neočekávají zásadní změny ani výkyvy,“ popisuje.
„V tom dlouhodobém výsledek znamená možnost dalších zvyšujících se tenzí mezi Tchaj-wanem a Čínou, což přináší nestabilitu i na trhy, které mohou nějakým způsobem reagovat.“
Čtěte také
„Je možné, že pokud Peking bude chtít ostřeji zareagovat především nyní mezi obdobím voleb a inaugurace v květnu, zostří i ekonomické sankce. Je to dopad hlavně na domácí politiku a ekonomiku Tchaj-wanu, netýká se tolik světových trhů, protože tím Čína nesankcionuje ta odvětví, která by byla důležitá pro globální trh,“ dodává.
Tchaj-wan je pro Peking důležitým obchodním partnerem v klíčových odvětvích. „Má silnou pozici ve výrobě čipů, jednu z nejsilnějších na světě. Co se týká nejpokročilejších čipů, jde asi o 90 procent světové výroby. Proto ho Peking potřebuje,“ míní.
Více podrobností si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru. Moderuje Pavlína Nečásková.
Související
-
Polední publicistika: Piráti po sněmu. Čína a Tchaj-wan. Úspory v obcích. Úmrtí Jany Hlaváčové
Jak se Piráti promění se čtyřmi novými místopředsedkyněmi? Vyostří Čína svou politiku vůči Tchaj-wanu?
-
Petr Fischer: Cesta na Tchaj-wan a hodnotová politika
Miloš Zeman razil ekonomickou diplomacii a politiku všech azimutů, přesto jezdil do Číny a Ruska, ale nebyl v Americe a málo i v Evropě, kde sídlí většina českých partnerů.
-
Sankce na čínské firmy? Varování EU, na které Peking zareaguje neadekvátně, míní expertka
Evropská komise zařadila do návrhu sankčního balíku proti Rusku i čínské firmy. Podle Bruselu pomáhají Rusku obcházet sankce za invazi na Ukrajinu. Peking návrh pobouřil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.