Novináři varují před zneužitím atentátu na premiéra Fica k dalším útokům na nezávislost médií

18. květen 2024

Světoví lídři napříč západními zeměmi vyjádřili znepokojení nad pokusem o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Ministr vnitra Matúš Šutaj-Eštok středu označil za „nejhorší den slovenské demokracie“. Za útokem přitom podle jeho slov stála „jasná politická motivace“. Novináři na Slovensku se mezitím obávají, že střelba na premiéra může být politicky zneužita k dalším útokům na nezávislost médií, píše server Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů.

Zakladatelka českého portálu Investigace.cz Pavla Holcová, která pracovala se zavražděným investigativním novinářem Jánem Kuciakem, na zprávu o útoku reagovala se znepokojením. „Je to signál vyhrocené situace na Slovensku,“ říká s tím, že se obává dalších politických důsledků atentátu.

Čtěte také

Od svého znovuzvolení na podzim loňského roku Fico a jeho koalice vyvíjely tlak na novináře a média. Vláda ukončila komunikaci s několika respektovanými médii. Podle kritiků navíc přišla s plánem na ovládnutí veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS. „Jednou z prvních věcí, kterou nová vláda udělala, bylo to, že zmenšila prostor pro svobodu tisku,“ říká Holcová.

Premiérův blízký spolupracovník Luboš Blaha hned po středečním útoku odsoudil média a politickou opozici za „nenávist, kterou proti Robertu Ficovi“ šířili. Předseda koaliční strany SNS Andrej Danko pak před média vystoupil s otázkou: „Jste už spokojeni?“

Podle investigativního novináře Martina Turečka z Aktuality.sk se kvůli podobnému politickému tlaku televizní žurnalistika pomalu stává méně kritická vůči vládě. To má přitom výrazný dopad na ty skupiny obyvatel, které méně konzumují zprávy v digitální nebo tištěné podobě.

„Naše společná tragédie“

Jiný novinář z Aktuality.sk Peter Sabo dodává, že mnoho největších médií vlastní oligarchové, a tak „jedinými nezávislými“ zůstávají malé nevládní redakce. „Je to tak trochu orwellovská situace“, myslí si Sabo. „Lidé, kteří léta mluvili nenávistně o médiích, opozici a nevládních organizacích, teď říkají, že média, opozice a nevládní organizace jsou v podstatě ti, kteří jsou zodpovědní za nenávist“.

Čtěte také

Znepokojení nad útokem na premiéra vyjádřily i mnohé redakce slovenských médií, které často bývají terčem ostré kritiky současné vlády. Například šéfredaktorka deníku SME Beata Balogová píše, že středeční čin „nezná politickou stranu, ideologické přesvědčení, věk, bydliště ani profesi“.

Každý občan Slovenska podle ní musí cítit, že došlo k překročení té nejzákladnější červené linie, kterou demokratické země a lidé nepřekračují. „To je naše společná tragédie. Je nezbytné, aby každý z nás tento ohavný čin odsoudil, a to bez ohledu na to, čemu věříme a koho politicky podporujeme,“ píše Balogová.

Peter Sabo je ale optimista. „Někdy se v takových chvílích vlastně může stát, že se národ prostě trochu semkne,“ cituje závěrem slovenského žurnalistu server Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů.

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií pro vás připravil Ondřej Čížek.

autor: Ondřej Čížek
Spustit audio