Jak se změnily porody v Bratislavě. Termíny v soukromé nemocnici zkoušejí vyklikat rodina i přátelé

17. listopad 2024

Je 8:55 ráno. U počítačů sedí celkem devět lidí – nastávající maminka Jana, členové její rodiny i kamarádi. Všichni mají připravené potřebné údaje: jméno, rodné číslo, předpokládaný termín porodu a příslušnost ke zdravotní pojišťovně. V 9 hodin bratislavská nemocnice Bory spouští registrace a všichni vědí, že na přihlášení mají pouhé vteřiny. Do minuty bývají všechny termíny rozebrané. Uvádí svou analýzu porodnictví ve slovenském hlavním městě Denník N.

„Chtěla jsem zažít porod hodný 21. století. S respektujícím personálem, bez plesnivých stěn nebo společného pokoje s jinými rodičkami,“ vysvětluje Jana, která porodila v Borech i své první dítě.

Stálo jí to prý za to, ačkoliv registrace trochu připomíná filmové Hunger Games.

Vznik soukromé porodnice Bory, kterou nechala postavit skupina Penta, zamíchal v Bratislavě kartami. Ke čtyřem porodnicím totiž přibyla pátá.

Čtěte také

Za základní péči v Borech žena neplatí, služba je proplácena zdravotní pojišťovnou. Až 1 750 eur navíc, v přepočtu přes 44 tisíc korun, se účtuje až za nadstandardní služby.

Příběh bratislavských porodnic podle Denníku N ukazuje, jak stát v hlavním městě zaspal. O nové státní nemocnici totiž různí ministři mluví už víc než 50 let.

Dosud rodičky mířily za lepšími podmínkami do soukromého sanatoria Koch, jehož většinovým vlastníkem je Ivan Kmotrík. S novou porodnicí Bory zaznamenali pokles zájmu i u Kocha, což vedlo ke snížení cen bezmála o dvě třetiny. Ze sanatoria také odešli do Borů tři lékaři a pět sester.

Porodnice Bory uznává, že zájem o registraci několikanásobně převyšuje kapacity, a vedení proto chce v příštím roce kapacitu mírně navýšit. Stejně jako jiné nemocnice musí ale stále počítat i s případnými pacientkami, které dorazí bez předchozí registrace přes akutní příjem.

Zamluvit termín

V Borech by podle průzkumu agentury JAKO chtěla rodit většina dotázaných žen ze západního Slovenska. Druhou volbou je porodnice v Bratislavě – Petržalce a následuje Sanatorium Koch.

Čtěte také

Petržalská porodnice je největším ústavem tohoto druhu na Slovensku. Právě tato nemocnice je přitom ztělesněním jednoho z největších problémů, které slovenské porodnice řeší, a to je nedostatek prostoru a intimity.

Dlouho bylo zařízení známé tím, že v porodním boxu je rodící žena oddělená od okolí pouze závěsem, a tak maminky na porodním stole slyší, co se děje kolem. Mluvčí nemocnice upozorňuje, že dnes se už většinou rodí na porodních pokojích, které jsou samostatné. K dispozici jsou ale jen dva.

„Porodní boxy používáme, když je plno, nebo na přípravu rodičky před plánovaným císařským řezem,“ vysvětluje mluvčí.

Registrační systém zavedla i porodnice v bratislavském Ružinově, která patří pod státní Univerzitní nemocnici v Bratislavě.

„Bohužel musíme některé ženy odmítat, ale děláme to včas, kolem 20. týdne, takže mají možnost si vybrat jiné pracoviště,“ říká zdejší přednosta Jozef Záhumenský s tím, že i jeho pracoviště po otevření Borů meziročně zaznamenalo pokles počtu porodů, uzavírá slovenský Denník N.

Poslechněte si všechna témata pořadu Svět ve 20 minutách. 

Joeu Bidenovi zbývají dva měsíce v úřadě. Jaké jsou jeho možnosti ohledně Ukrajiny? Katar ustupuje z pozice mediátora v rozhovorech mezi Izraelem a Hamásem. Jak se žilo ekologickým aktivistům ve stínu Berlínské zdi? Zelená přeměna západního Balkánu vyžaduje radikální reformy.

Spustit audio

Související