Novinář Al-Džazíry: Hamás udělal teroristické činy, ale nedá se vyloučit ze společnosti
V pondělí 7. října uplynul rok od brutálního útoku Hamásu na Izrael, který zásadně otřásl Blízkým východem i celým světem. „Stále pozorujeme vlny, které se vzedmuly po tomto dni. Prach se ještě neusadil a podle mne ani neusadí po mnoho následujících let,“ míní James Kleinfeld, investigativní reportér televize Al-Džazíra. Většina médií k informování o konfliktu nepřistupuje dostatečně poctivě, říká pro Český rozhlas Plus. Jeho slova pak rozebírá komentátor Jan Fingerland.
Jako příklad nepoctivého informování o dění na Blízkém východě uvádí Kleinfeld zprávu o 40 dětech s uřezanými hlavami, která se po masakru objevila na titulních stranách a kterou následně opakovali světoví politici. Později se ale ukázalo, že nebyla pravdivá.
Čtěte také
„Rád bych všechny posluchače pozval ke sledování našeho filmu s názvem 7. říjen. Nenatočili jsme ho tak, jak by možná hodně lidí od Al-Džazíry očekávalo, tedy film o zlém Izraeli. Do detailu ukazujeme zločiny spáchané Hamásem a označujeme je tak,“ zdůrazňuje.
Jak ovšem dodává, mnoho z těch nejděsivějších příběhů bylo vymyšlených, přičemž izraelský premiér Benjamin Netanjahu a další politici je použili k ospravedlnění toho, co se odehrálo v uplynulém roce. „Tedy nejméně 40 tisíc mrtvých v Gaze, ale možná také 100 tisíc,“ uvádí.
Fingerland: Zavádějící Al-Džazíra
Televize Al-Džazíra podle komentátora Českého rozhlasu Plus Jana Fingerlanda patří k vlivným médiím na Blízkém východě a „dodneška je zajímavé si něco z toho, co píše, číst“. Je podle něj velký rozdíl v tom, co se píše na stránkách arabských a anglickojazyčných.
„Dochází k zajímavým rozporům nebo vynechávkám co se týče její nezávislosti a objektivity pokud jde o určité konkrétní oblasti, a to je především pokrývání dění v samotném Kataru nebo pokrývání izraelsko-palestinského konfliktu,“ říká Fingerland.
Argumentaci Jamese Kleinfelda považuje komentátor Jan Fingerland za zavádějící. „On říká, že se objevily zprávy o nějakých zvěrstvech, které se nepotvrdily. Ale i kdyby tomu tak bylo, tak přece to, že se tyto konkrétní činy nestaly a že o nich někdo v počátku informoval, neznamená, že se nestala celá řada jiných obrovských zvěrstev, která jsou doložená. Každý, kdo chce, tak se k nim dostane“.
Kleinfeld: Jak zastavit Izrael
Novinář Kleinfeld, který do Prahy přijel na přednášky a debaty organizované propalestinskými skupinami, se zdráhá označit Hamás za teroristickou organizaci.
„Ano, provedl věci, které jsou definovány jako terorismus. Zároveň je to ale politická skupina, která reprezentuje část tamních obyvatel. A podle Ženevských konvencí je přípustné vést ozbrojený boj proti okupaci,“ upozorňuje.
Čtěte také
„Nesouhlasím s tímto moralizujícím stanoviskem, podle kterého je Hamás teroristická skupina, což ji vylučuje ze společnosti. I proto, že jednoho dne s nimi budeme muset mluvit a uzavřít mírovou smlouvu. Stejně jako to udělali s Nelsonem Mandelou, který byl také označován za teroristu,“ srovnává Kleinfeld.
Současně ovšem izraelský postup označuje za genocidu a odkazuje na to, že toto podezření prošetřuje i Mezinárodní trestní soud. „Já jako jedinec, člověk, který má svědomí, si myslím, že se tam odehrává genocida. A za tím si stojím,“ deklaruje.
Izraelská společnost se podle něj vydala na temnou cestu vedoucí k fašismu a volá po krvi. „Značná část nechce spravedlivý mír, ale vítězství. Chtějí, aby se nepřítel vzdal, chtějí znovu dobývat. A to podle mě zavání fašismem,“ soudí.
Mírové řešení vidí jen v naprostém zbrojním embargu ze strany USA a evropských mocností. „Druhá možnost, tragická a nejsmutnější, je regionální válka, v níž by jiné síly v oblasti Izrael zastavily,“ uzavírá.
Argument, že reakce Izraele na útok Hamásu je disproporční, patří mezi ty, které podle Jana Fingerlanda silně rezonují i v západních zemích. „Vlastně je to jedna ze zbraní Hamasu nebo palestinského národní hnutí. Narativ, že Izrael se v Gaze dopouští nějakého nepřípustně vysokého násilí, je vlastně úspěšná strategie,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus. Slova Jamese Kleinfelda následně rozebírá komentátor Českého rozhlasu Plus Jan Fingerland.
Související
-
Hizballáh ani Hamás nelze jen tak vykořenit. Jsou součást tamní společnosti, míní bývalý zpravodajec
Izraeli se nejspíš nikdy nepodaří porazit teroristické organizace jako Hizballáh nebo Hamás, odhaduje Libor Kutěj, ředitel Ústav zpravodajských studií Univerzity obrany.
-
Otevřenou válku si Írán ani Izrael nemohou dovolit. Velká krize může přinést i řešení, věří Tureček
„Odveta určitě přijde a Írán už deklaruje, že v takovém případě zaútočí znovu. Je to spirála vyhrocování té situace,“ poznamenává blízkovýchodní expert.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka