Novela o přiosvojení dítěte stejnopohlavním párem? Zcela zbytečná, tvrdí poslankyně Langšádlová

21. únor 2017

Poslanci hlasují o návrhu na tzv. přiosvojení dítěte. V čem by dětem žijícím v rodině gayů či leseb pomohla novela zákona, která přiosvojení zavádí?

„Není to nic nového. Je to něco, co je k dispozici pro různopohlavní páry, a my máme pocit, že by to mělo být i pro ty stejnopohlavní,“ uvedl v pořadu Pro a proti sociolog Zdeněk Sloboda, spoluzakladatel Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu.

Ten uvedl konkrétní příklad. „Pokud si třeba manželka přináší do nového manželství dítě z předchozího vztahu, tak potom nový manžel má možnost si z důvodů vyživovacích povinností nebo dědictví dítě přiosvojit.“

„Konzervativní hodnoty jsou o rodině, vzájemnosti a podpoře. To, že gayové a lesby vytvářejí rodinné jednotky, kde pečují o děti a chtějí si být vzájemnou oporou úplně stejně jako různopohlavní páry, je vlastně velmi silnou konzervativní hodnotou. Tito lidé tak velebí koncept rodiny v tradiční podobě,“ upozornil sociolog.


V současné době se většina dětí rodí plánovaně lesbickým párům, to znamená, že jedna žena je biologickou matkou a otec je neznámý. Dítě má napsaného jen jednoho rodiče do rodného listu. Je vystaveno nejistotě, že ten druhý rodič, který normálně sociálně o dítě pečuje, je odkázán na libovůli svého okolí, aby ho akceptovalo jako rodiče. Zdeněk Sloboda

Záměrem návrhu tedy je, aby sociální rodič, tedy ten, který o dítě pečuje, ale i dítě samo, nemuselo neustále v každý moment svého života okolí vysvětlovat, jaká je jeho rodinná situace.


Jsem přesvědčena, že je vše dostatečně ošetřeno v občanském zákoníku, že se na sociálního rodiče pohlíží jako na osobu blízkou a potřebné informace jsou sdělovány. Vy to v argumentech dovádíte do absurdních situací. Není pravdou, že by toto prakticky přinášelo dětem vážné problémy. Helena Langšádlová

„Proto vůbec nevidím důvod, proč to neošetřit právně, a tuto celu nejistotu, která vytváří stres na rodiče i děti neustále prohlubovat jen proto, že dbáme nějakých konzervativních hodnot, které v České republice ve velké většině neplatí,“ shrnul Sloboda.

Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová je přesvědčena, že tato právní úprava není vůbec potřeba.

Podle ní jde novela mimo tradiční rámec právního pojetí rodiny. „Dává vlastně registrované partnerství na roveň manželství.“

„Tento návrh úplně prolamuje stávající vnímání, na kterém je v rámci západní evropské civilizace chápáno právní postavení rodiny,“ upozornila politička.

Ta zopakovala, že norma není potřeba proto, že každé dítě má dva biologické rodiče, muže otce a ženu matku. „A když žena s dítětem vstoupí do jiného partnerství, třeba i s jinou ženou, tak je to stále ona, kdo vytváří ve vztahu k dítěti rodinu.“

„V případě, že i takovém vztahu matka zemře, má dítě stále ještě biologického otce, který by měl mít přednost. V případě, že nemá, tak existuje institut osvojení.. Právě proto se právníci domnívají, že tento návrh je zcela nadbytečný... I v běžném životě funguje institut osoby žijící ve společné domácnosti,“ odmítla návrh zákona Helena Langšádlová.

autoři: kko , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.