Nové brýle od Apple za 100 tisíc korun jsou teprve začátkem úspěchu. Bude třeba upravit technologii, váhu i cenu, říká Koubský
Vision Pro – tak se jmenuje nový headset od firmy Apple, který slibuje mnohé. Umí promítat nový obsah do zorného pole, jako by visel volně v prostoru. Ovládání probíhá pohybem očí či drobnými gesty rukou. Brýle jsou vybaveny dvanácti kamerami, šesti mikrofony a pěti senzory, které uživateli zprostředkují rozšířenou realitu. Na svou přední stranu umí promítat video s očima uživatele, aby dotyčný lépe zapadl do společnosti. Na trh však přichází i s několika nedokonalostmi.
„Názory jsou velmi rozmanité, jedni je označují jen za další brýle pro virtuální realitu, jejichž vysoká cena neodpovídá vlastnostem. Druzí je vidí jako začátek změny ve způsobu, jak používáme počítače,“ tvrdí Koubský.
Apple podle něj umí každou novou oblast trhu změnit tak, aby chtěl jejich přístroj používat každý. To však nastane později s dalšími vylepšenými modely.
Google Glass nedisponovaly novou technologií
Před lety se o něco podobného pokusil Google. Projekt sice neuspěl, ale od té doby se změnila výkonnost používaných čipů společně se softwarem.
Apple zprostředkuje takový pohled kamer na okolí, jako by brýle byly průhledné – nelze tak zpozorovat rozdíl od toho, co uživatel vidí očima. Je to obohacené o cokoli, co je generováno počítačem. Pokud je zážitek opravdu přesvědčivý, ukazuje společnost posun, na který Google s dřívějším hardwarem nemohl ani pomyslet.
Čtěte také
Headset zatím nabízí možnost sledování fotek a filmů ve vysokém rozlišení, nahrávání prostorového videa či otevření prohlížeče. To je podle Koubského začátek, podobně, jako když na trh přišel první iPhone. Ten, kromě dokonalého dotykového displeje, toho také moc nenabízel.
Poté se začaly vyvíjet aplikace jak Apple, tak třetích stran. S brýlemi to může být stejné – podstatné je, aby zlomili kritické množství prvních uživatelů a trh se začal rozvíjet. „Většinou, když se do něčeho tak velkého pustí, tak vědí, co dělají, a dokážou to dotáhnout k úspěchu,“ dodává Koubský.
Zpoždění by způsobilo pocit mořské nemoci
Senzory očí, na které má Apple patenty, dokážou předvídat, co chce uživatel udělat, a přizpůsobit mu tak uživatelské rozhraní. Technologie je natolik vyspělá, že nevzniká rozpor mezi pohyby uživatele a obrazu.
To je základ pro velikou změnu i ve způsobu ovládání počítačů mimo aplikace virtuální reality, říká reportér Deníku N Petr Koubský. „Bylo by však třeba, aby snímače nebyly na dvoukilových brýlích, ale někde jinde.“
Obsah vytvořený umělou inteligencí by měly začít označovat velké internetové platformy kvůli šíření dezinformací, jestli to bude mít nějakou účinnost analyzuje magazín Online Plus. Zamyslí se i nad tím, jestli by měly obří online firmy přispívat telekomunikačním operátorům na budování sítí. Dění ve světě internetu a nových médií komentují redaktor Deníku N Petr Koubský a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.
Související
-
Rozšířená realita? Nový AI model Mety dokáže „rozštěkat“ fotku psa a chce přenášet i pachy
Společnost Meta, která provozuje Facebook, Instagram či WhatsApp, oznámila vytvoření nového AI modelu, který dokáže kombinovat data z více rozdílných vstupů.
-
České videoherní studio usiluje o cenu Apple Design Award za simulátor klimatické změny Beecarbonize
Prestižní ocenění Apple Design Award může zamířit do Česka. Usiluje o něj české studio Charles Games. V kategorii Social Impact je nominovaná jeho strategie Beecarbonize.
-
Koubský: Lidstvo má k dispozici řadu jiných způsobů, jak se vyhubit, než že se nám z rukou vymkne AI
Skupina vědců a dalších osobností vydala veřejné vyjádření o možných rizicích umělé inteligence.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka