Nová pravidla pro dohodáře zvýší náklady, zní z Hospodářské komory. Zaměstnavatelé by měli přispívat na jejich důchody, oponuje právník

11. srpen 2023

Pracující na dohodu by nově měli mít nárok na dovolenou nebo příplatky o svátcích či dnech volna. Jsou nová pravidla zaměstnávání dohodářů dobrým kompromisem mezi zaměstnavateli a zaměstnanci? Jana Havrdová z Hospodářské komory říká, že novela podmínky na trhu práce nezlepší. Právník Jaroslav Stránský je ale přesvědčen, že změny je třeba provést a novela tak učiní.

„My to za ideální kompromis nepovažujeme. Naše šetření mezi víc než 400 zaměstnavateli nepřineslo povzbudivé výsledky, tedy nevylepší to trh práce,“ uvádí v Pro a proti viceprezidentka Hospodářské komory Havrdová.

Čtěte také

Právník spolupracující s Českomoravskou konfederací odborových svazů Jaroslav Stránský doplňuje, že česká novela vychází z evropských směrnic. „Byla důkladně konzultována se zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelů a byla uzavřena jakási džentlmenská dohoda. Je to nutný a vyvážený kompromis.“

Hospodářská komora prý dlouhodobě usiluje o zatraktivnění dohod. „Je třeba zvýšit limity, ze kterých se neplatí odvody, a to z 10 na 15 tisíc. Ale zatím je podle našeho šetření reakce na novelu jasná a uvidíme, co se stane,“ říká Havrdová.

Stránský je také zvědav na dopady novely. „Ale pokud zaměstnavatel má dohodáře, má práci, kterou potřebuje, aby tito provedli. Stran možného přechodu zaměstnanců do OSVČ je otázka, jestli se bude jednat o reálné podnikání, nebo přechod do švarcsystému, za což jsou vysoké pokuty.“

Časovaná bomba

Novela také zvýší administrativní zátěž firem, tvrdí viceprezidentka. „Je to zvýšení administrativy i nákladů. Také je to další zátěž pro personalisty a mzdové účetní, možná bude potřeba najmout další.“

Čtěte také

„Z našeho pohledu jde správným směrem to, že pokud někdo využívá ve větším rozsahu dohod, tak by mělo docházet ke vzniku účasti na důchodovém pojištění. Tiká tu časovaná bomba, kdy spousta lidí dohod využívá a pak zjistí, že nemají nárok na důchod nebo jen na velmi nízký,“ vysvětluje Stránský.

Je nutné počkat, jak se novela projeví v praxi, doporučuje právník. „Po této změně zaměstnavatelé zjistí, že u krátkodobých spoluprací se nic zásadního nestalo a dohody mohou používat dál. A dojde-li tam, kde dohody suplují pracovní poměr, k přechodu na zaměstnanecký vztah, bude to jedině dobře,“ shrnuje Jaroslav Stránský.

„Pokud se podmínky nastaví tak, aby byly zajímavé jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance, je to v pořádku a nic jiného si nepřejeme. Já jen reaguji na výsledky našeho průzkumu mezi zaměstnavateli, ale uvidíme, jak to dopadne,“ uzavírá Jana Havrdová.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související