Nová Ficova konspirační teorie? Chtějí ho prý odstranit „velké demokracie“, tvrdí slovenský novinář Kostolný

13. červen 2024

Slovenský premiér Robert Fico je zpět a přitvrzuje. „Utkvělá představa, že mu všichni přejí jen zlé, což skončilo pokusem o jeho vraždu, ho vede k tomu, že se bude chtít ještě silněji pomstít,“ myslí si spoluzakladatel a šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný.

„Po 30 letech v politice se Fico změnil. Na začátku se pokoušel být sociálním demokratem, dnes je z něj extremistický politik. Je velmi pravděpodobné, že jeho strana nebude v Evropském parlamentu patřit k evropským socialistům,“ odhaduje slovenský novinář v pořadu Osobnost Plus. 

Čtěte také

Dnes je prý Fico člověk, který se ani nepokouší mluvit s lidmi z druhé strany, tedy s těmi kteří jsou proevropští, liberální a prodemokratičtí. „Oslovuje jen své voliče a musí přitvrzovat, protože ti to od něj očekávají,“ říká.

„Ficovi lidé to přepískli. Snažili se atentát otočit v útok na své politické oponenty, tedy na liberální média a opozici. Tak mobilizovali své voliče, ale ještě víc voličů opozice, která prostě nechce, aby politika rozdělování a útočné konfrontace, zvítězila.“ 

Nic podle novináře nenaznačuje, že by liberální a prodemokratická opozice výrazně rostla a že by Slovensko stálo před branami velké změny. 

Fico, Pellegrini a beztrestnost? 

Kdo chce pevněji uchopit moc, musí ovládnout média a současná vláda se o to otevřeně pokouší. „Hlavní plán Roberta Fica vychází ze zkušenosti z roku 2020, kdy policie začala vyšetřovat všechny zločiny, a to včetně těch týkajících se vysoce postavených politiků a jejich spojenců.

Čtěte také

„Šok z toho, že za víc než tři roky policie obvinila víc než 150 lidí a 40 z nich už zná svůj trest, tedy že asi 200 lidí z Ficova okolí včetně jeho samého, mohou skončit ve vězení, dovedla premiéra k nutnosti bojovat nejen o vítězství ve volbách, ale i o svobodu svojí a svých blízkých,“ popisuje Kostolný.

Fico to podle něj začal dělat hned po nástupu do vlády, kdy změnil trestní zákony. „A protože nový prezident Pellegrini také čelí obvinění z korupčního činu, společně trestní zákon upraví tak, aby dostali menší nebo podmínečné tresty a v budoucnu oni ani jejich spojenci nebudou nikdy stíháni.“

Čtěte také

Novinář uznává, že je hrozné, že někdo vytáhl zbraň na Roberta Fica. „Ale stejně hrozné je, jak atentátu zneužívá Fico i lidé kolem. Obviňují opozici a média, dokonce staví velký příběh světové konspirace,“ namítá novinář.

„Fico mluví o ,velkých demokraciích‘, které se ho chtějí zbavit, protože on je ten hrdina, který nebude hlasovat pro válečnou pomoc Ukrajině a neodkývá každý nápad Evropské unie na pomoc migrantům. Vyrábí obrovskou konspiraci, že za vším je spiknutí těchto podle něj ,velkých demokracií‘, které se ho pokusili odstavit,“ popisuje napjatou vnitropolitickou situaci u našich sousedů Matúš Kostolný.

Víc si poslechněte v Osobnosti Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.