Nová Ficova konspirační teorie? Chtějí ho prý odstranit „velké demokracie“, tvrdí slovenský novinář Kostolný
Slovenský premiér Robert Fico je zpět a přitvrzuje. „Utkvělá představa, že mu všichni přejí jen zlé, což skončilo pokusem o jeho vraždu, ho vede k tomu, že se bude chtít ještě silněji pomstít,“ myslí si spoluzakladatel a šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný.
„Po 30 letech v politice se Fico změnil. Na začátku se pokoušel být sociálním demokratem, dnes je z něj extremistický politik. Je velmi pravděpodobné, že jeho strana nebude v Evropském parlamentu patřit k evropským socialistům,“ odhaduje slovenský novinář v pořadu Osobnost Plus.
Čtěte také
Dnes je prý Fico člověk, který se ani nepokouší mluvit s lidmi z druhé strany, tedy s těmi kteří jsou proevropští, liberální a prodemokratičtí. „Oslovuje jen své voliče a musí přitvrzovat, protože ti to od něj očekávají,“ říká.
„Ficovi lidé to přepískli. Snažili se atentát otočit v útok na své politické oponenty, tedy na liberální média a opozici. Tak mobilizovali své voliče, ale ještě víc voličů opozice, která prostě nechce, aby politika rozdělování a útočné konfrontace, zvítězila.“
Nic podle novináře nenaznačuje, že by liberální a prodemokratická opozice výrazně rostla a že by Slovensko stálo před branami velké změny.
Fico, Pellegrini a beztrestnost?
Kdo chce pevněji uchopit moc, musí ovládnout média a současná vláda se o to otevřeně pokouší. „Hlavní plán Roberta Fica vychází ze zkušenosti z roku 2020, kdy policie začala vyšetřovat všechny zločiny, a to včetně těch týkajících se vysoce postavených politiků a jejich spojenců.
Čtěte také
„Šok z toho, že za víc než tři roky policie obvinila víc než 150 lidí a 40 z nich už zná svůj trest, tedy že asi 200 lidí z Ficova okolí včetně jeho samého, mohou skončit ve vězení, dovedla premiéra k nutnosti bojovat nejen o vítězství ve volbách, ale i o svobodu svojí a svých blízkých,“ popisuje Kostolný.
Fico to podle něj začal dělat hned po nástupu do vlády, kdy změnil trestní zákony. „A protože nový prezident Pellegrini také čelí obvinění z korupčního činu, společně trestní zákon upraví tak, aby dostali menší nebo podmínečné tresty a v budoucnu oni ani jejich spojenci nebudou nikdy stíháni.“
Čtěte také
Novinář uznává, že je hrozné, že někdo vytáhl zbraň na Roberta Fica. „Ale stejně hrozné je, jak atentátu zneužívá Fico i lidé kolem. Obviňují opozici a média, dokonce staví velký příběh světové konspirace,“ namítá novinář.
„Fico mluví o ,velkých demokraciích‘, které se ho chtějí zbavit, protože on je ten hrdina, který nebude hlasovat pro válečnou pomoc Ukrajině a neodkývá každý nápad Evropské unie na pomoc migrantům. Vyrábí obrovskou konspiraci, že za vším je spiknutí těchto podle něj ,velkých demokracií‘, které se ho pokusili odstavit,“ popisuje napjatou vnitropolitickou situaci u našich sousedů Matúš Kostolný.
Víc si poslechněte v Osobnosti Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Novinář: S pokusem o atentát vždy přijde naděje, že bude společnost lepší. Obvykle se ale nezmění
Jaké jsou britské komentáře k atentátu na slovenského premiéra? A jak Londýn reaguje na výhrůžky Moskvy? Na otázky odpovídá přímo z Velké Británie novinář Ivan Kytka.
-
Martin Fendrych: Atentát na Fica ukazuje, jak nebezpečné je nenávist zaměňovat za kritiku
Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica ukazuje, kam vede dlouho živená nenávist – k tragédii. A k ještě hlubšímu rozdělení společnosti.
-
„Zřejmě selhání v širším perimetru.“ Atentát na Fica jako zlomový moment pro Slovensko
Pět výstřelů. Pak chaos, zásah ochranky. Vrtulník, odlet do nemocnice. Černý den pro Slovensko, došlo k atentátu na ministerského předsedu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka