Každý by prchal ve svém nejlepším oblečení a autě, pokud ho má. Jako Ukrajinci, říká Líčka z Charity
Ve veřejném prostoru se začínají ozývat hlasy, podle kterých není třeba Ukrajincům prchajícím z války potřeba pomáhat. Jako kdyby Ukrajinci nesplňovali představu ideálního uprchlíka. „Ale my, kdybychom byli v podobné situaci, museli se ze dne na den sbalit, tak si taky vezmeme to nejlepší, co máme. Pokud můžete jet autem, pojedete autem. Pokud máte nejlepší šaty, vezmete si ty, nepojedete v potrhaném tričku. To je logické,“ namítá Jakub Líčka, generální sekretář Charity ČR.
Podle něj je jisté, že podobné negativní ohlasy na pomoc válečným uprchlíkům se budou objevovat i dál. „Nemyslím si, že to bude většinový postoj. Myslím, že to bude pár procent lidí, kteří tohle budou skutečně podporovat a šířit tyto zkreslené, nepravdivé, nebo jen částečně pravdivé informace,“ soudí Líčka a dodává:
„A samozřejmě když někam přijde 300 tisíc lidí, tak nebudou všichni jen dobrosrdeční.“ Přesto ale naprostá většina lidí pomoc potřebuje, zdůrazňuje.
Když sem přijde 300 tisíc lidí, tak to nebudou jen ti hodní.
Jakub Líčka
Pavel Černý, teolog, pedagog a kazatel Církve bratrské, chválí první reakci české společnosti, která se zapojila do pomoci Ukrajincům. „Jsem velmi potěšen, že ten první náraz společnost zvládla skvěle. Sbírky byly překvapivě vysoké, vybralo se mnoho financí, šatstva, potravin a dalších potřebných věcí.“
Čtěte také
„Ale uvědomuji se, že jak válka trvá déle a déle, uprchlíci budou ještě přicházet, byť v menší míře, tak ta pozornost půjde přece jen dolů a zcela jistě se objeví i negativní případy,“ míní Černý a pokračuje:
„Toho se trochu obávám. Protože někteří Ukrajinci tady mohou něco způsobit. Dojde ke konfliktu a tady jsou lidé, kteří se budou toho snažit zneužít, rozmáznout to v médiích. Anebo už třeba říkají, že když někteří Ukrajinci přijeli poměrně luxusními auty, že se na ně skládáme a oni jsou dobře situovaní.“
Jak válka trvá déle a déle, uprchlíci budou ještě přicházet, byť v menší míře, tak ta pozornost půjde přece jen dolů.
Pavel Černý
Před válkou ale utíkají různí lidé, zdůrazňuje Černý: ti, kteří měli dobré zázemí, ale také ti, kteří třeba přišli o všechen svůj majetek.
I s takto negativními reakcemi už se setkali pracovníci Charity, přiznává Líčka: „Charita je zvyklá pomáhat, dělá to dlouhodobě a je to její poslání. Snažíme se být maximálně profesionální a nápomocní, jak jen můžeme. A snažíme se nepodléhat těmto vlivům, které ale na nás samozřejmě také doléhají.“
Jak pasuje do velikonočního poselství současná válka? Jak farnosti prožívají Velikonoce, když se ujaly uprchlíků? Poslechněte si celou debatu Vertikály, moderuje ji Eva Hůlková.
Související
-
Chybí zpráva, jak dlouho tu Ukrajinci budou moci zůstat. Prý se to vyřeší později, kritizuje Rozumek
Vláda připravuje strategii pro zvládání příchodu lidí z Ukrajiny, sněmovně ji předloží před Velikonocemi. Co přesně obsahuje, zatím není známo.
-
Herečka Frejová: Naše zdražování je nesrovnatelné s utrpením Ukrajinců, kterým padají na hlavy bomby
„Žiju život, ve kterém jsem si několikrát musela položit zásadní otázky a hodně jsme se teď o sobě dozvěděli – za doby covidu a teď i za války,“ říká Kristýna Frejová.
-
Gender a válka. „Když ženy nebojují, nejsou chráněné,“ namítá proti stereotypům socioložka Jarkovská
„Vyprávění o válce je často tradiční, ale realita je jiná. Jsou to mezní situace, ve kterých musíte zapomenout na rozdělení genderových rolí,“ říká socioložka Jarkovská.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.