Nevíme, kolik budou americké stíhačky F-35 skutečně stát, tvrdí místopředseda SOCDEM Zaorálek

11. září 2023

Ministerstvo obrany dokončuje vyjednávání o jedné z největších investic v historii české armády – nákupu amerických stíhaček F-35. Opozice si stěžuje, že od ministerstva nemá dost informací a obviňuje ho, že si nepočíná transparentně. „Ministerstvo postupuje špatně od prvního okamžiku,“ tvrdí místopředseda Sociální demokracie (dřív ČSSD) Lubomír Zaorálek. „Postupuje přesně tak, jak je mu umožněno,“ oponuje Jan Hofmann (ODS).

Armáda České republiky nákup stíhaček F-35 dlouhodobě podporuje. Považuje ho za ekonomičtější a také efektivnější než jiné varianty. Podle části návrhu, která už je známá, by Česko během deseti let zaplatilo maximálně 124 miliard korun.

Čtěte také

Proti postupu vlády se ale vymezuje bývalý ministr zahraničních věcí a dnes místopředseda Sociální demokracie Lubomír Zaorálek. „Rozhodnutí o nákupu pokládám za netransparentní a nepromyšlené. Vadí mi, že se neumožnilo o tom ve Sněmovně mluvit,“ tvrdí v pořadu Pro a proti.

S opoziční kritikou ale nesouhlasí místopředseda sněmovního Výboru pro obranu a poslanec ODS Jan Hofmann.

„Ministerstvo obrany vyjednává v systému ‚vláda-vláda‘, což je v tomto případě jediná možnost, protože americká strana nejedná nijak jinak,“ vysvětluje.

Čtěte také

„Ministerstvo postupuje špatně od prvního okamžiku,“ reaguje Zaorálek. Problémy s nákupem podle něj odvíjejí od roku 2020, kdy se předběžně oslovily čtyři státy se zájmem o letouny Gripen. „Přišla ale nová garnitura, vyměnila se celá řada lidí a najednou tady máme vojenské doporučení, které chce něco nečekaného,“ poznamenává Zaorálek.

Bývalý ministr zahraničních věcí se zároveň domnívá, že celková cena za stíhací letouny F-35 se bude blížit až k 500 miliardám korun, pokud se započítají i provozní náklady. „V této zemi nikdo neví, jaká bude přesná cena za F-35. Dokonce ani na tajném zasedání se to poslanci nedozvědí,“ tvrdí.

„Česká republika už nabídku má, takže víme, nakolik nás to vyjde,“ oponuje poslanec Hofmann. V ceně 124 miliard je podle něj započtený schválený cenový strop a 20procentní rezerva, která obsáhne nákupy munice a dalšího vybavení.

„To se ale bavíme o celé akvizici, nikoli o pořízení pouze letadel,“ popisuje Hofmann. Jedna stíhačka F-35 je přitom podle něj levnější než jeden Gripen. Do finální částky se údajně započítávají i zázemí pro piloty, školicí centra nebo munice. „Jediné, co tam není, jsou pohonné hmoty,“ dodává.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš Matoška , fos

Související