Netanjahu válčí, aby zůstal u moci. Prohry ve volbách se bojí on i extremisté, míní novinářka
Až tři čtvrtě milionu lidí demonstrovalo v sobotu v Izraeli za uzavření dohody o propuštění rukojmích držených v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že způsobit rozkol v izraelské společnosti je součástí plánu hnutí Hamás. „Ve skutečnosti je to Netanjahu, kdo rozděluje společnost. Jeho vládnutí bylo vždy podle hesla rozděl a panuj,“ soudí v rozhovoru pro Český rozhlas Plus novinářka žijící v Izraeli Nataša Dudinská.
Poukazuje na to, že premiérova popularita se po útoku ze 7. října propadla a on nyní útočí na kohokoliv, kdo kritizuje jeho vládu. „Že je za demonstracemi Hamás, je úplný nesmysl. Jde o projev velkého hněvu izraelské společnosti,“ uvádí.
Proti Netanjahuovi se obracejí i mnozí jeho někdejší příznivci, kteří mu vyčítají, že nedělá nic pro záchranu rukojmích a v podstatě torpéduje jakékoli úsilí, které by je přivedlo zpět.
Čtěte také
„Představitelé armády a tajných služeb se dožadují znát strategické cíle války. Zároveň spolu s ministrem obrany tvrdí, že osvobodit rukojmí nelze vojenskou cestou, ale pouze jednáním,“ dodává s tím, že silou se za jedenáct měsíců povedlo zachránit jen asi čtyři unesené.
Rozkol panuje i v samotném kabinetu, ministr obrany Joav Galant navrhl, aby vláda zrušila rozhodnutí o trvalé přítomnosti na hranici mezi Gazou a Egyptem. Hamás už deklaroval, že je proti jakékoli dohodě zahrnující setrvání izraelských sil v Gaze.
„Takzvaný Filadelfský koridor je jeden z posledních výmyslů Netanjahua, jak zabránit dohodě. Nikdy dříve se o něm nezmiňoval, teď to ale označuje za základ izraelské bezpečnosti a existence,“ podotýká Dudinská.
Netanjahu podle ní chce pokračovat ve válce jen proto, aby se udržel v křesle premiéra. Jedním z požadavků demonstrantů je i vypsání nových voleb, vládní koalice je ale zatím pevná. „On si uvědomuje, že by volby prohrál, a extremisté vědí, že už by nikdy nebyli ve vládě,“ dodává.
Palestinci strádají
Vedle bojů v pásmu Gazy zahájila izraelská armáda v srpnu operaci i na Západním břehu Jordánu. Velká část Izraelců podle Dudinské schvaluje vše, co se označí jako boj proti terorismu. Málo z nich ale tuší, o co ve skutečnosti jde.
Čtěte také
Horší se i ekonomická situace Palestinců, kteří nemohou dojíždět za prací do Izraele, což se dotýká asi 100 tisíc lidí a jejich rodin. Omezený je i pohyb v rámci palestinského území, kde lidé musejí procházet kontrolními stanovišti. Čtvrthodinová cesta teď zabere i několik hodin.
„Situace velmi eskalovala, a to především kvůli násilí ze strany osadníků, kteří za přihlížení armády působí hrozné škody v palestinských vesnicích a několik Palestinců sami zabili,“ dodává novinářka Dudinská s tím, že nejde o výjimky, ale o součást izraelské snahy anektovat Západní břeh.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka