Není pravda, že jsme udělali první krok ke zrušení letního času, vysvětluje europoslankyně Charanzová (ANO)

30. březen 2018

V neděli se změnil zimní čas na letní, a mnozí z nás ještě dnes vnímají, že spí o hodinu méně. Na začátku února přijali europoslanci rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi, aby po vyhodnocení přínosů i rizik případně navrhla zrušení střídání času. Měli bychom mít jednotný čas? Zimní, nebo letní? Patří vůbec takový problém na půdu Evropského parlamentu?

„Je to zbytečné cvičení měnit dvakrát za rok čas a přeorientovávat nejen své biologické hodiny... Je to zbytečný manévr, měli bychom stanovit čas jeden,“ uvedla v pořadu Pro a proti europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Podle ní je důležité, že Evropský parlament se shodl na tom, že má Evropská komise případně předložit návrh na revizi této směrnice, tedy že může dojít ke změně a zrušení střídání.

Analýz, které dopady střídání času studují, je prý dostatek. „A jsou jasné důkazy, že nedochází k žádnému ušetření energie. Nemá to ani žádný pozitivní vliv na dopravu, ale především zde jsou zdravotní dopady, které jsou prokazatelné.“


Nejde o to, jestli si nastavíme zimní nebo letní čas, ale aby se čas nestřídal. To je hlavní požadavek nejen poslanců Evropského parlamentu i občanů, ale je to také reálná výzva Finska a Polska. Tamní vlády mají v úmyslu se silně angažovat proti střídání času. Michaela Šojdrová

„Považovali jsme za svou povinnost nadnést toto téma, byť není klíčové. Neznamená bytí nebo nebytí Evropské unie, ale určitá nezanedbatelná část občanů by tuto změnu uvítala, proto navrhujeme možnost sjednocení a zastavení střídání času.“

Europoslankyně upozornila, že letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala trojice amerických vědců, kteří se biologickými rytmy živých organismů zabývali.

„Ti jasně prokázali, že živočichové i lidé přizpůsobují své biologické rytmy pravidelnému rytmu dne. Je tady tedy možnost se nad tím znovu zamyslet a říci, co je pro lidi nejlepší,“ shrnula Šojdrová.

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) je přesvědčena, že střídání času smysl má. „Taky mi chvíli trvá, než si na to zvyknu, ale fakt, že si prodloužíme den o denní světlo, je pro mně důležitý.“

„Směrnice, kterou v tuto chvíli máme, v podstatě říká, kdy máme střídat na letní a zimní čas. Když tuto směrnici zrušíme, tedy nebudeme mít jednotou úpravu a bude na členských státech, aby si vše upravovaly sami. To je pro mě nejhorší scénář, protože bychom se dostali do chaosu.“


Kolem rezoluce vzniká větší mediální bublina, než by bylo potřeba. Není pravda, že jsme udělali první krok ke zrušení letního času. Schválili jsme to, že by komise měla provést důkladné posouzení stávající směrnice, a případně předložila návrh na její revizi. Dita Charanzová

Diskuze tedy není o tom, jestli si vybereme letní nebo zimní čas, upozornila politička. „Jde o to, jestli budeme mít standardně zimní čas, nebo budeme přistupovat k tomu, že si v létě budeme prodlužovat to přirozené světlo.“

Europoslankyně chápe, že existují různé studie. „Já jsem naopak četla v médiích naše přední lékaře, kteří argumentují tím, že pro lidský organismus je toto střídání důležité. Budu jen ráda, když se posbírají všechny tyto údaje, komise udělá objektivní přehled napříč všemi členskými státy, a pak se na to podívejme.“

„Kdybych si mohla vybrat, určitě bych si vybrala letní čas, ale o tom ta debata není... Standardní náš čas je zimní a dohodli jsme se, že budeme střídat na letní. Teď se objevily studie o prospěšnosti nebo neprospěšnosti tohoto střídání. Pojďme se na to podívat, zvážit všechna pro a proti, nebude to ale vyřešeno zítra,“ konstatovala Dita Charanzová.

autoři: kko , oci
Spustit audio